BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa Národnej rady SR Lucia Žitňanská z SDKÚ-DS predloží v utorok na rokovaní ústavnoprávneho výboru parlamentu návrh, ako predísť možnosti zneužívať disciplinárne konania proti sudcom. Potvrdila to po dnešnom diskusnom stretnutí Právo, poriadok, spravodlivosť – Kde sa stala chyba? Ako ďalej?, ktoré zorganizoval Inštitút pre moderné Slovensko. Podľa Žitňanskej je stav justície na Slovensku zlý a nie je to len súčasná situácia, ale pretrvávajúci stav. „Dnešná situácia, kedy sme prešli akousi skúškou alebo strestestom za ministrovania pána Harabina nám len vlastne odhalila tie najslabšie miesta, ktoré v systéme sú,“ konštatovala Žitňanská.
Návrh proti možnosti zneužívať disciplinárne konania sudcov podľa Žitňanskej vychádza z návrhu nespokojných sudcov. Obsahuje zmenu, aby o pozastavení výkonu funkcie sudcu mohol rozhodovať len disciplinárny súd, nie minister spravodlivosti ani Súdna rada SR. Ďalej chce obmedziť možnosti odvolať sudcu z funkcie z tých dôvodov, „ ktoré výslovne nepredpokladá Ústava“. Všetky disciplinárne rozhodnutia majú byť podľa návrhu publikované. Okrem toho Žitňanská plánuje návrhom zamedziť „šikanóznemu“ preradeniu sudcu z jedného kolégia do iného a chce, aby Súdna rada musela odôvodňovať svoje rozhodnutia. „To nie sú banálne návrhy,“ konštatovala Žitňanská a dodala, že na Najvyššom súde sú dnes preraďovaní sudcovia z trestných do správnych senátov vlastne za trest. „Tonie je spôsob, ktorý by garantoval kvalitné rozhodovanie Najvyššieho súdu,“ uviedla.
SDKÚ-DS je aj za ďalšie zásadné zmeny v justícii, ktoré by mohli napríklad zlepšiť situáciu ľudí, ktorí sa idú súdiť. Podľa Žitňanskej nie sú náročné, len vyžadujú „vôľu a možno trochu peňazí“. Podľa nej by sa mali zverejňovať všetky súdne rozhodnutia okrem osobného stavu a ďalej je za umožnenie nahrávania pojednávaní, pokiaľ možno aj na video. Na internete by mali byť podľa Žitňanskej všetky vzory súdnych podaní, aby ich ľudia mohli urobiť bez právnika. Pre podnikateľov by sa mal zaviesť on-line obchodný register a register úpadcov na internete, ako aj zrýchlenie platobných rozkazov a podobne.
Najzásadnejšou kategóriou zmien je podľa poslankyne tzv. otvorený súd občianskej verejnej kontrole. Žitňanská si myslí, že treba zásadným spôsobom zmeniť výberové konania ľudí v súdnictve, aby garantovali odbornosť aj morálnu a etickú zdatnosť. Ďalej chce zabrániť, aby v justícii nevládli „bratstvá“ a kamarátske vzťahy, ale profesionalita. Súdna rada sa má podľa nej otvoriť aj neprávnikom a oddeliť od predsedu Najvyššieho súdu SR, ako aj zmeniť pravidlá voľby členov rady. „Zriadenie rady pre etiku súdnictva by bol dobrý krok,“ povedala Žitňanská. Napokon navrhuje rekonštrukciu Najvyššieho súdu SR, ktorý mal podľa nej rozhodovať len o mimoriadnych opravných prostriedkoch a venovať sa zjednocovaniu súdnej agendy.
Ministerstvo spravodlivosti víta snahu Žitňanskej napraviť chyby, problémy to ale nerieši
Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR víta snahu poslankyne Lucie Žitňanskej o nápravu chýb v justícii, ktoré sa stali pred rokom 2006. Navrhnuté riešenia však podľa rezortu spravodlivosti problémy neriešia. „Neposilňujú demokraciu v justícii, ale oslabujú vymožiteľnosť práva a dávajú priestor sudcom na ´omyly´, po ktorých sú na slobodu prepúšťaní obžalovaní z vrážd. Je to zelená pre sudcov, ktorí porušujú základné ľudské práva účastníkov a zanedbávajú svoje povinnosti,“ uvádza sa v stanovisku rezortu, o ktorom agentúru SITA informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.
Poslankyňa Žitňanská chce podľa MS SR meniť disciplinárny systém bez toho, aby predložila dôkazy o údajnom zneužívaní disciplinárnych konaní voči sudcom. Žitňanská navrhuje nahrávať všetky pojednávania na video a „pritom vyslovuje podporu sudkyni, ktorá je stíhaná, keďže nepovolila účastníkom zvukovo si nahrávať pojednávanie“, tvrdí sa v stanovisku. „Rovnako je neodborný návrh, aby sudca nemohol byť preradený z kolégia na kolégium. Tak by sme mali sudcov, ktorí by pojednávali štyri veci do mesiaca a na iných kolégiách by museli končiť 40 vecí.“ Predseda súdu musí reagovať na pribúdanie prípadov v jednotlivých oddeleniach a kolégiách, uvádza sa v reakcii ministerstva.
SITA