Žilinský kraj bude čerpať preklenovací úver za 40 miliónov eur, financie využije na eurofondové investície

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) bude v najbližších rokoch čerpať preklenovací úver vo výške 40 miliónov eur od Rozvojovej banky Rady Európy (CEB).

Financie využije na predfinancovanie projektov, ktoré budú realizované z európskych štrukturálnych a investičných fondov v rokoch 2022 – 2025. Prijatie úveru schválili na pondelkovom zastupiteľstve žilinskí krajskí poslanci.

Kraj už prijal dva úvery

CEB je najvýznamnejšou financujúcou bankou ŽSK, v minulosti už kraj prijal dva preklenovacie úvery.

„Krátkodobé zdroje na predfinancovanie projektov financovaných z eurofondov umožnia preklenúť časový nesúlad medzi potrebou finančných prostriedkov na realizáciu projektov a poskytnutím nenávratných finančných príspevkov,“ skonštatovala vedúca ekonomického odboru Úradu ŽSK Katarína Gazdíková.

Splatnosť do troch rokov

Podľa základných podmienok poskytnutia úveru bude možné financie čerpať minimálne v dvoch a maximálne v ôsmich tranžiach do 30. júna 2025, pričom splatnosť úveru je vždy do troch rokov od čerpania jednotlivej tranže úveru.

„V budúcom roku plánujeme na eurofondové investície využiť z preklenovacieho úveru 16 583 400 eur,“ uviedla Gazdíková.

Financie smerujú predovšetkým do rekonštrukcie ciest II. triedy v regiónoch Horné Považie, Kysuce a Orava, a tiež na modernizáciu odborného vzdelávania vo viacerých stredných odborných školách.

Sumu 1,9 milióna eur plánuje kraj využiť na projekt Na bicykloch okolo Váhu a 950-tisíc eur na Centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti v Námestove.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína Gazdíková
Firmy a inštitúcie Rada EurópyŽilinský samosprávny kraj