Žid si neželal sedieť v lietadle vedľa ženy a vyhoveli mu, spoločnosť jej zaplatí odškodné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lietadlo
Foto: ilustračné, SITA/AP.

JERUZALEM 22. júna (WebNoviny.sk) – Osemdesiattriročná Izraelčanka Renee Rabinowitzová, ktorá prežila holokaust, uspela v spore s izraelskou národnou leteckou spoločnosťou El Al, ktorú zažalovala za diskrimináciu.

Organizácia Israel Religious Action Center, ktorá Rabinowitzovú zastupovala, vo štvrtok označila rozhodnutie súdu za „revolučné“. Dôvodom sporu bolo to, že počas letu z amerického Newarku do Tel Avivu palubný personál vyhovel žiadosti ultraortodoxného žida, ktorý si neželal sedieť vedľa ženy, a ponúkol Rabinowitzovej iné miesto. Zákony, ktoré dodržiavajú niektorí ultraortodoxní židia, si vyžadujú striktné oddeľovanie mužov a žien.

Organizácia Israel Religious Action Center uviedla, že Rabinowitzová vyhľadala právnu pomoc z dôvodu „hlbokého poníženia“, ktoré pri tejto udalosti pocítila. Organizácia dodala, že tento prípad stanovil precedens a odteraz požiadanie pasažierov na základe ich pohlavia, aby si sadli inde, bude diskrimináciou, ktorá je zakázaná. Organizácia dodala, že súd leteckej spoločnosti El Al prikázal vyplatiť Rabinowitzovej odškodné vo výške zhruba 1700 dolárov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať