Zelenskyj: Budeme bojovať a neustúpime, kým Rusko nezačne seriózne hľadať mier (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, SITA/AP.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom nočnom prejave varoval, že ruská armáda pokračuje v organizovaní svojich síl v rámci príprav na novú ofenzívu na východe. Kremeľ nedávno vyhlásil, že jeho cieľom je „oslobodiť“ Donbas, kde žijú prevažne rusky hovoriaci obyvatelia.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zelenskyj však upozornil Rusov, že aj Ukrajina sa pripravuje na bitku. „Budeme bojovať a neustúpime, kým Rusko nezačne seriózne hľadať mier. Toto je naša zem. Toto je naša budúcnosť. A my sa toho nevzdáme,“ povedal.

Obvinil Rusko zo zasahovania do medzinárodného vyšetrovania možných vojnových zločinov odstraňovaním mŕtvol a snahou ukryť ďalšie dôkazy v Buči severovýchodne od Kyjeva. „Máme informácie, že ruskí vojaci zmenili taktiku a snažia sa odstrániť mŕtvych ľudí, mŕtvych Ukrajincov, z ulíc a pivníc územia, ktoré obsadili,“ povedal. „Toto je len pokus skryť dôkazy a nič viac.“

Zelenskyj potom prešiel z ukrajinčiny do ruštiny a vyzval obyčajných Rusov, „aby sa nejakým spôsobom postavili ruskej represívnej mašinérii“ namiesto toho, aby boli „po celý zvyšok života prirovnávaní k nacistom“. Vyzval Rusov, aby požadovali ukončenie vojny, ak sa aspoň trochu hanbia za to, čo robí ruská armáda na Ukrajine.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj