Zahraniční investori na Slovensku sú optimistickí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava, letecký pohľad
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Zahraniční investori pôsobiaci na Slovensku sú opäť optimistickí. Ako vyplýva to z prieskumu zameraného na nálady u 166 firiem, európski investori rátajú s lepšími obchodmi. “Približne 40 percent dopytovaných firiem chce viacej investovať a rozšíriť stav zamestnancov,“ uvádza sa v prieskume, ktorý prezentovala Slovensko-nemecká obchodná komora.

Takmer dve tretiny firiem očakáva zlepšenie ekonomickej situácie už počas tohto roka. “Aj my sme teraz optimisti, pretože do slovenskej ekonomiky prišiel opäť pohyb,“ okomentoval výsledky prieskumu generálny riaditeľ dcérskej spoločnosti Siemens na Slovensku Vladimír Slezák. Podľa neho však úroveň spred krízy sa ešte nedosiahla. Takmer 65 percent firiem podľa prieskumu očakáva v tomto roku zvýšenie svojho obratu. Len 11 percent dopytovaných ráta v tomto roku s poklesom obratu. Takmer 60 percent zahraničných investorov plánuje zvýšiť vo svojom podniku mzdové náklady.

Slovensko je podľa investorov dobrá krajina pre investovanie najmä vďaka členstvu v EÚ, kvalifikovanej pracovnej sily ochotnej pracovať za relatívne nízke náklady a vďaka daňovému systému. V porovnaní s inými štátmi strednej a východnej Európy hodnotia účastníci ankety Slovenskú republiku ako najatraktívnejšiu investičnú lokalitu. Jednoznačná väčšina zahraničných podnikov, 83 percent, by dnes svoju investíciu na Slovensku zopakovala,“ uvádza sa v prieskume.

Podľa zahraničných investorov má však Slovensko aj rezervy, a to najmä v boji proti korupcii, vo vymožiteľnosti práva, v transparentnosti pri verejnom obstarávaní, vo vede a výskume a vo vzdelávacom systéme. Podľa Slezáka na Slovensku je príliš málo absolventov technických smerov. „Pritom sú to práve títo ľudia, ktorých investori a my najviac hľadáme,“ konštatoval Slezák. Ďalšou prekážkou pre zahraničných investorov na Slovensku je podľa neho vysoká miera byrokracie pri využívaní eurofondov. Prácu vlády Ivety Radičovej označila polovica oslovených zahraničných investorov za uspokojivú.

Česko predbehlo Slovensko v príleve zahraničných investícií

Minulý rok priniesol zvrat v príleve kapitálových investícií do krajín strednej a východnej Európy. Celkovo priame zahraničné investície v krajinách strednej a východnej Európy po prepade v roku 2009 vzrástli v uplynulom roku podľa analýzy Erste Group Bank o 9 %, pričom sa najviac darilo Českej republike.
Peniaze, dolár
Foto: banky.sk

V prípade nášho západného suseda vzrástol objem priamych zahraničných investícii viac ako dvojnásobne na takmer 4 % hrubého domáceho produktu (HDP). Slovensko zaznamenalo prílev priamych zahraničných investícií vo výške 1 % výkonu ekonomiky. „Po masívnom prepade v roku 2009 začali priame zahraničné investície opäť voľne prúdiť,“ zhodnotil minuloročný vývoj v regióne hlavný makroanalytik pre strednú a východnú Európu Erste Group Bank Juraj Kotian.

V roku 2009 sa prílev priamych zahraničných investícií na Slovensko prudko spomalil. Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Márie Valachyovej sa pod to podpísal najmä čistý odlev ostatného kapitálu. „Okrem krízy môže odlev kapitálu súvisieť so vstupom Slovenska do eurozóny. Domáce dcérske spoločnosti zahraničných matiek, ktoré pred prijatím eura spravovali likviditu na Slovensku, presunuli časť týchto operácií do zahraničia, kde sa teraz spravuje na spoločnej celoeurópskej úrovni,“ dodáva Valachyová.

Prílev majetkových účastí spomalil najmä na prelome rokov 2009 a 2010

Odvtedy sa situácia zlepšila a doterajšie dáta naznačujú oživenie prílevu majetkových účastí, vďaka novým investičným projektom. „Po dočasnom spomalení sa reinvestované zisky v druhom polroku 2010 prudko zvýšili, čo pravdepodobne súvisí so zlepšením ziskovosti a oživením v priemysle. Odlev portfóliových investícií sa zintenzívnil v prvom polroku 2010, s tým ako slovenské subjekty kupovali viac zahraničných cenných papierov ako v minulosti,“ konštatuje analytička Slovenskej sporiteľne.

Krajiny strednej a východnej Európy sú pritom vďaka svojej dobrej ekonomickej kondícii v súčasnosti hodnotené lepšie ako niektoré štáty eurozóny s lepším ratingom, napríklad Taliansko, Španielsko či Portugalsko. Slovensko tak v súčasnosti platí nižšiu rizikovú prirážku ako o niekoľko stupňov vyššie hodnotené Španielsko alebo o niečo lepšie oceňované Taliansko. Juraj Kotian pritom očakáva, že ratingové agentúry budú čakať zhruba do budúceho roka so zlepšovaním ratingov krajín strednej a východnej Európy. „Vlády musia pokračovať v reformách, najskôr musia splniť svoje fiškálne ciele a potvrdiť udržateľnosť,“ konštatuje Kotian.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať