Záchranári prijali na tiesňovú linku takmer 1,5 milióna volaní, do terénu vyšli v tretine prípadov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
pacient, sanitka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

BRATISLAVA 16. mája (WeNoviny.sk) – Na tiesňovej linke 155 v minulom roku prijali takmer 1,5 milióna volaní. V tlačovej správe o tom informovalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR (ZZS SR). Ide o celkový počet hovorov vrátane volaní verejnosti, zdravotníckeho personálu aj ďalších zložiek integrovaného záchranného systému.

Fatálne následky bez prvej pomoci

Spomedzi takmer 1 456 748 milióna hovorov, ktoré prijali a vyriešili operátori v ôsmich krajských operačných strediskách, vyslali záchranárov do terénu v 561 508 prípadoch, kedy volajúci potreboval urgentnú pomoc pre seba, blízkych alebo bol svedkom udalosti, pri ktorej potreboval pomoc niekto iný.

„Najviac týchto, tzv. primárnych zásahov, evidujeme za rok 2018 v Prešovskom kraji – 92 529, najmenej v Trenčianskom kraji, v ktorom zasahovali záchranári v 56 819 prípadoch. Charakter zásahov sa v porovnaní s minulosťou nemení, vo všetkých krajoch sa pomáhalo najmä pacientom s vážnymi úrazmi, bolesťami na hrudníku a so sťaženým dýchaním,“ informovalo operačné stredisko.

Organizácia tiež upozornila, že kým prídu záchranári k pacientovi, uplynú cenné minúty. „Ak sa počas nich neposkytne prvá pomoc, môže to mať pre pacienta fatálne následky,“ uvádza.

Operačné stredisko ZZS SR sa preto aj z tohto dôvodu rozhodlo pripomenúť si 15. mája Deň tiesňovej linky 155 sériou stretnutí s verejnosťou, počas ktorých operátori učia prvú pomoc.

Život ohrozujúci stav

Súčasťou verejných prezentácií sú aj informácie, kedy volať na tiesňovú linku 155, ako rozpoznať, či ide o život ohrozujúci stav, ako komunikovať s operátorom a aj to, ako použiť v prípade potreby automatický externý defibrilátor (AED).

Stretnutia s verejnosťou sa už uskutočnili v obciach Podzámčok, Honce, Topoľa, Dolné Trhovište, Vysoká nad Kysucou, Dlhá nad Kysucou a Lúky. Naplánované sú v obciach Pucov, Raková, Nedašovce, Topoľčianky (15. 5.), Skalité a Makov (16. 5.), Križovany nad Dudváhom (18. 5.), Trenčianske Mitice (20. 5.), Staškov (23. 5.) a Studienka (25. 5.).

Operačné stredisko ZZS SR je štátna príspevková organizácia, ktorá riadi a koordinuje činnosť záchrannej zdravotnej služby na Slovensku tak, aby bola zabezpečená jej plynulosť a nepretržitosť.

Operátori prijímajú a spracúvajú volania na tiesňovú linku 155 a v prípade potreby vydávajú pokyn posádke záchrannej zdravotnej služby na zásah.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ZZS Záchranná zdravotná služba