Za terasy, ktoré priliehajú k bytom, sa bude platiť do fondu prevádzky. Novela prináša niekoľko zmien

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Panelák, byt
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Za terasy, ktoré priliehajú k bytom, sa bude platiť do fondu prevádzky, no financovanie opráv z fondu sa bude týkať len tých, ktoré sú spoločnými časťami domu.

Ako povedala v piatok pre agentúru SITA výkonná riaditeľka Združenia bytového hospodárstva Anna Krajčiová, novela zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá nadobudne účinnosť 1. novembra, prináša zmenu pre vlastníkov bytov, súčasťou ktorých je terasa.

„Na jednej strane je tu povinnosť prispievať do fondu prevádzky aj za terasu, na strane druhej ale zákon určuje, že z fondu sa financujú opravy iba tých terás, ktoré sú spoločnými časťami domu,“ priblížila nezrovnalosti v zákone Krajčiová.

Odstránenie porúch bez súhlasu bytových vlastníkov

Novela zákona zároveň ukladá správcom a spoločenstvám nové povinnosti v oblasti evidencie, a to vyhotoviť zápisnicu z každej schôdze a písomného hlasovania, evidovať a uchovávať všetky prijaté rozhodnutia vlastníkov bytov a viesť evidenciu súdnych sporov týkajúcich sa domu.

„Správca a predseda spoločenstva budú povinní aj bez súhlasu vlastníkov bytov zabezpečiť odstránenie chyby, poruchy alebo poškodenia spoločných častí a zariadení domu, ak bezprostredne ohrozujú život, zdravie alebo majetok,“ uviedla niektoré príklady Krajčiová.

Podľa nej už teraz platí, že funkciu predsedu spoločenstva môže vykonávať iba vlastník alebo spoluvlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Podobnú úpravu prináša novela zákona aj pre zástupcu vlastníkov. Ak zástupca nie je vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru v dome, vlastníci najneskôr do 30. júna 2019 musia zvoliť nového zástupcu.

Správa bytov si vyžaduje väčšiu pozornosť

Združenie bytového hospodárstva na Slovensku, ktoré združuje správcov viac než 160 tisíc bytov, podľa Krajčiovej oceňuje, že novela vyriešila niektoré čiastkové problémy.

„Problematika správy bytov si ale podľa nášho názoru vyžaduje väčšiu pozornosť štátu, a po 25 rokoch platnosti zákona o vlastníctve bytov už nie sú riešením opakované čiastkové úpravy zákona. Je potrebné prijať nový, moderný a ucelený právny predpis, ktorý zohľadní potreby praxe a uľahčí vlastníkom bytov starostlivosť o ich majetok,“ dodala Anna Krajčiová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať