Za smrť Chovanca nebudú v Belgicku nikoho stíhať, nebolo dokázané cudzie zavinenie

Jozef Chovanec, väzenie
Zásah voči Jozefovi Chovancovi, pri ktorom prišiel o život. Foto: archívne, Charleroi Police CCTV via AP.

Belgická prokuratúra nebude nikoho stíhať za smrť Slováka Jozefa Chovanca. Ako informoval miestny denník Het Laatste Nieuws, k jeho smrti došlo podľa záverov vyšetrovania bez cudzieho zavinenia.

Strana Hlas-SD v tejto súvislosti vyjadrila hlboké rozčarovanie z rozhodnutia belgickej prokuratúry o zastavení trestného stíhania. „Rozhodnutie belgickej generálnej prokuratúry v súvislosti s úmrtím slovenského občana považujeme za výsmech spravodlivosti. Belgické orgány zlyhali, sú zodpovedné za vraždu slovenského občana a Slovenská republika musí žiadať okamžité potrestanie vinníkov,“ zdôraznil Hlas.

Za neakceptovateľné považuje stanovisko prokuratúry aj europoslankyňa Miriam Lexmann. „Minulý týždeň som o prípade tragickej smrti Jozefa Chovanca osobne hovorila s ministrom spravodlivosti Viliamom Karasom, ktorý ma ubezpečil, že koná a belgickú stranu požiadal o ďalšie nevyhnutné expertízne úkony. Upozornila som ho na potrebu vypočutia svedka z lietadla Romana Behúla, na čo som opakovane vyzývala a ktorý do dnešného dňa nebol belgickou stranou vypočutý, a to ani pri rekonštrukcii prípadu,“ povedala Lexmann.

Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Na palube lietadla sa údajne správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla tak odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia. Portál Sme.sk priniesol v auguste 2020 informáciu o záberoch z letiska v belgickom Charleroi, kde policajtka nad ležiacim Chovancom hajlovala a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, následne Chovanec zomrel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miriam LexmannViliam Karas
Firmy a inštitúcie Hlas-SD