Zelený zákal je druhou najčastejšou príčinou slepoty, jeho príznaky sú nenápadné

Očné
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Zelený zákal je druhou najčastejšou príčinou slepoty. Včasná a správna diagnostika pomáha znížiť riziko tohto ochorenia a zachovať kvalitu života pacienta. Práve na potrebu takýchto vyšetrení každoročne upozorňuje Svetový týždeň glaukómu, ktorý tento rok pripadá na 12. až 18. marca.

Glaukóm je ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť úplne. Liečbou je však možné spomaliť progresiu ochorenia a predísť následkom, ktoré pacientovi zhoršia zrakové funkcie, a tým aj kvalitu života. V tlačovej správe to uviedla Slovenská glaukómová spoločnosť.

Zelený zákal môže spôsobiť slepotu

Zelený zákal, v medicínskej terminológii glaukóm, patrí medzi ochorenia oka spojené s poškodením zrakového nervu. Je spojený so zhoršeným periférnym videním a pri neskorom odhalení, neskorej a nedostatočnej liečbe môže viesť až k slepote. Výskyt glaukómu v našej populácii dospelých nad 40 rokov je asi dve percentá. Vyskytuje sa však už aj u detí a novorodencov.

Včasná a správna diagnostika je pri každom ochorení kľúčová – obzvlášť pri ochoreniach, ako je aj glaukóm, kde je možné včas zasiahnuť a nastaviť cielenú liečbu, aby nevyústilo až do slepoty,“ uviedla štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Lenka Dunajová-Družkovská.

Príznaky sú nenápadné

Väčšinou ide o pomaly postupujúce ochorenie bez výraznejších príznakov. Spája sa so zvýšeným vnútroočným tlakom, ktorý však pacient nemusí vôbec zaznamenať. Preto je pre včasné odhalenie veľmi dôležité práve meranie vnútroočného tlaku.

Pacienti, ktorých toto ochorenie postihne, však môžu pociťovať aj nenápadné príznaky ako mierne bolesti hlavy, pobolievanie očí, bolesť „za očami,“ únavu očí. Vyskytuje sa aj akútna forma glaukómu, keď pacient vyhľadá lekára s bolesťami hlavy, očí, začervenaním očí, či poklesom videnia.

Riziko vzniku glaukómu je napríklad u ľudí nad 40 rokov, pri krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti nad štyri dioptrie, ochorení ciev, nízkom krvnom tlaku, migrénach, poraneniach oka, či častých zápaloch očí alebo fajčení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Dunajová Družkovská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSlovenská glaukómová spoločnosť