iClinic čelí trestnému oznámeniu, podľa úradu pre dohľad poškodzovala zdravie pacientov aj verejné financie

Operácia, oči
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) podal na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Podľa úradu sa mal dopustiť ublíženia na zdraví, falšovania a vyhotovenia nepravdivej zdravotnej dokumentácie, ako aj podvodu. Trestné oznámenie je založené na zisteniach z kontroly skupiny očných kliník iClinic, ktorú úrad vykonal na základe podnetov verejnosti. Informovala o tom hovorkyňa úradu Monika Hudecová.

Nesprávne poskytnutá zdravotná starostlivosť

Ako ďalej uviedla, podľa zistení z kontroly vo viacerých prípadoch bola nesprávne poskytnutá zdravotná starostlivosť, čoho následkom bolo aj vážne poškodenie zraku pacientov.

Úrad počas svojho dohľadu objavil ďalšie skutočnosti, ktoré vyvolávajú podozrenia z nezákonného čerpania finančných prostriedkov z verejného zdravotného poistenia s cieľom obohatiť sa,“ skonštatovala Hudecová.

V zdravotnej dokumentácii niekoľkých pacientov je podľa nej napríklad zaznamenaná diagnóza sivý zákal, hoci týmto ochorením zjavne netrpeli.

Poškodzujúce praktiky

Náklady na liečenie sivého zákalu sú pritom hradené z verejného zdravotného poistenia,“ podotkla hovorkyňa úradu, ktorý avizuje v tomto prípade spoluprácu s Generálnou prokuratúrou SR.

Úrad je zároveň nútený pripustiť, že praktiky poškodzujúce zdravie pacientov i verejné financie sa môžu opakovať, preto je vysoko žiadúce, aby orgány činné v trestnom konaní včas a dôsledne preverili skutočnosti uvedené v trestnom oznámení,“ uviedla Hudecová.

Podnety na vykonanie dohľadu

Dodala, že v priebehu roka 2019 boli voči subjektom skupiny iClinic úradu doručené tri podnety na vykonanie dohľadu nad správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

V roku 2020 išlo o dva podnety, v roku 2021 sa počet podnetov zvýšil na 14 a v minulom roku ich bolo až 26. Celkovo tak k dňu podania trestného oznámenia zaznamenal úrad celkovo 45 podnetov súvisiacich s činnosťou skupiny iClinic.

Z uvedeného počtu bolo doposiaľ po vykonaní dohľadu uzavretých 25 prípadov, z ktorých bolo v 14 prípadoch zistené porušenie povinnosti poskytovať zdravotnú starostlivosť správne a/alebo viesť zdravotnú dokumentáciu správne, teda miera opodstatnenosti podnetov je aktuálne približne na úrovni 56 percent,“ uviedla hovorkyňa úradu s tým, že bežná miera opodstatnenosti podnetov bola v rokoch 2019 až 2021 na úrovni 15 až 18 percent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika Hudecová
Firmy a inštitúcie Generálna prokuratúra SRIClinicÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou