Zdravotné poisťovne vlani uhradili za benefity vyše 60 miliónov eur, najvyššia sumu vynaložila Všeobecná zdravotná poisťovňa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poisťovňe
Foto: archívne, SITA
Tento článok pre vás načítala AI.

Zdravotné poisťovne uhradili vlani svojim poistencom benefity v celkovej výške 60,8 mil. eur. Najviac z tejto sumy pripadlo na štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, takmer 29 mil. eur, Dôvera minula na benefy viac ako 20 mil. eur a Union necelých 12 mil. eur.

Ako pritom upozorňuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), výdavky na benefity stúpajú, v roku 2021 na ne všetky zdravotné poisťovne vynaložili takmer 29 mil. eur, v roku 2022 viac ako 44 mil. eur.

Úhrady z verejného zdravotného poistenia

Ide pritom o úhrady z verejného zdravotného poistenia. Úrad preto apeluje na zdravotné poisťovne, aby príspevky a úhrady týchto benefitov boli z pohľadu efektivity a účelnosti zamerané na podporu prevencie a zdravého spôsobu života, čo bude mať podľa neho z dlhodobého hľadiska pozitívny efekt nielen na dodatočnú úsporu vo forme nižších nákladov na zdravotnú starostlivosť, ale najmä na zdravie samotných poistencov – pacientov.

„Vzhľadom na to, že na benefity zdravotných poisťovní sa skladajú všetci poistenci, ale reálne ich využíva len časť z nich, je tu legitímna otázka, či by sa nemali nastaviť pravidlá tak, aby boli odmeňovaní všetci poistenci, ktorí vedú zdravý spôsob života a nevyužívajú zdravotnú starostlivosť,“ povedal predseda úradu Michal Palkovič.

Motivácia k zdravému životnému štýlu

Ľudí podľa jeho slov treba motivovať žiť zdravo, čo sa vráti Slovensku v podobe menšieho tlaku na rast nákladov v zdravotníctve. Benefity zohrávajú významnú úlohu v rámci prepoisťovacej kampane a sú marketingovým nástrojom na získavanie nových poistencov. Len na zubné ošetrenia a dentálnu hygienu vynaložili vlani všetky zdravotné poisťovne 45,8 mil. eur.

To predstavovalo 75 % z celkových výdavkov na benefity za rok 2023. Ďalšími najrozšírenejšími benefitmi boli príspevky na lieky vo výške takmer 5,5 mil. eur a očné vyšetrenia, respektíve očné zdravotné pomôcky v sume 4,5 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa