Zdravotné poisťovne aj naďalej rokujú s ambulanciami, zväz verí v skoré konkrétne zmluvné dodatky

Zdravotné poistenie zdravie poistovna zmena
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zdravotné poisťovne so zástupcami združení ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti naďalej rokujú o detailoch pokračovania zmluvných vzťahov. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Eva Peterová.

Poskytovanie a úhrada

Tieto rokovania sa podľa nej týkajú aj tzv. podfinancovaných odborností v rámci špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Pre poistencov VšZP sa od 1. februára tohto roka nič nemení. „Pacientom sa bude naďalej poskytovať a hradiť ambulantná zdravotná starostlivosť za podmienok ako doteraz. VšZP zostáva s ambulanciami v zmluvnom vzťahu,“ potvrdila pre agentúru SITA.

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) v utorok v neskorých večerných hodinách po dlhom rokovaní dospel k dohode so zdravotnými poisťovňami. ZAP pritom prijal ponúknuté dočasné základné plošné navýšenie pre všetky ambulancie len na nevyhnutný čas jedného mesiaca.

Zmluvné dodatky

Prezidentka ZAP Jaroslava Orosová to zdôvodňuje tým, že sa rozpočet zvýšil len pred pár dňami a v tak krátkom čase zdravotné poisťovne nemohli definovať jednotlivé presné navýšenia pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. ZAP si podľa Orosovej cení ochotu zdravotných poisťovní pristúpiť na skrátenie pôvodne navrhovaného časového obdobia základných dodatkov z troch mesiacov na jeden.

„Zároveň veríme, že ku konečným a konkrétnym zmluvným dodatkom dospejeme v čo najkratšom čase,“ dodala šéfka ZAP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva PeterováJaroslava Orosová
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňaZAP Zväz ambulantných poskytovateľov