Zamestnávateľské zväzy žiadajú nemocnicu vo Svidníku zaradiť do pevnej siete pre urgentný príjem 1. typu

Urgentný príjem, nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR žiada Ministerstvo zdravotníctva SR, aby Nemocnicu arm. generála L. Svobodu vo Svidníku zaradila do pevnej siete poskytovateľov, ktorí poskytujú ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme 1. typu. Nemocnicu s poliklinikou Štefana Kukuru v Michalovciach žiadajú zamestnávatelia zaradiť do pevnej siete poskytovateľov, ktorí poskytujú ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme 2. typu.

Stropkov nemá nemocnicu II. úrovne

AZZZ to uviedla ako zásadnú pripomienku k návrhu na novelizáciu nariadenia vlády o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Zamestnávatelia upozorňujú na to, že Nemocnica arm. generála L. Svobodu vo Svidníku je nemocnicou pre 2,5 okresu a pre približne 58-tisíc obyvateľov. Poskytuje fakticky rovnaké služby ako okolité nemocnice. Časová dostupnosť jednotlivých okresov Svidník, Stropkov a Spišská Nová Ves je podľa zamestnávateľov pravdepodobne najhoršia na Slovensku.

Fakticky celý okres Stropkov nemá dostupnú nemocnicu II. úrovne kategorizácie do 45 minút, pričom podľa zákona je „prípustné“ 1,5 % populácie s dlhším dojazdom,“ upozorňuje AZZZ.

Pevná sieť poskytovateľov

Zamestnávatelia preto navrhujú, aby na základe veľkosti prislúchajúcej populačnej skupiny, geografickej polohy, regionálnej spolupráce s inými zariadeniami a kvality cestnej siete bola Nemocnica arm. generála L. Svobodu Svidník zaradená do pevnej siete poskytovateľov, ktorí poskytujú ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme 1. typu.

Nemocnicu s poliklinikou Štefana Kukuru v Michalovciach žiada AZZZ zaradiť do pevnej siete poskytovateľov, ktorí poskytujú ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme 2. typu.

„Prekvalifikovaním nemocnice z poskytovateľa, ktorý poskytuje ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme 1. typu na poskytovateľa, ktorý poskytuje ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme 2. typu, sa výrazne zníži počet odvrátiteľných úmrtí v regióne,“ tvrdia zamestnávatelia.

Zabezpečenie urgentného príjmu 2. typu

Nemocnica v Michalovciach zabezpečuje urgentnú zdravotnú starostlivosť pre približne 400-tisíc ľudí. Takmer 350-tisíc z týchto ľudí má urgentnú starostlivosť v Michalovciach zabezpečenú do 60 minút, približne 16-tisíc nemá túto starostlivosť zabezpečenú ani do 70 minút.

V súčasnosti je v dojazdovom spáde nemocnice minimálne 229 obcí, ktoré nemajú prístup k urgentnej starostlivosti 2. typu do 60 minút k akémukoľvek inému zariadeniu poskytujúcemu túto službu,“ upozorňujú zamestnávatelia.

Zabezpečenie urgentného príjmu 2. typu v nemocnici v Michalovciach podľa zamestnávateľov vytvorí optimálne podmienky pre spoluprácu a sieťovanie pri prevozoch v rámci okolitých zdravotníckych zariadení ako je Kráľovský Chlmec, Trebišov, Vranov nad Topľou, Sobrance a Snina.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SR