Z popradskej nemocnice odišlo množstvo sestier a mladí o povolanie v zdravotníctve nemajú záujem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica Alexandra Wintera po vlne nespokojnosti pôrodnicu nezruší.
Foto: ilustračné, Gettyimages

Z popradskej nemocnice odišli v uplynulom období zdravotné sestry a ďalší zdravotnícky personál. Informovala o tom médiá riaditeľka pre ošetrovateľstvo v nemocnici Zuzana Guthová, podľa ktorej sa však už podarilo prijať nových zamestnancov.

Ošetrovateľská starostlivosť je podľa nej v popradskej nemocnici poskytnutá v plnom rozsahu. Reagovala tak na celkový odliv zdravotníckeho personálu na Slovensku, ktorý označila za vážny. Rovnako vníma aj vekovú hranicu personálu, hlavne v prípade zdravotných sestier, z ktorých je veľa v dôchodkovom veku.

Odišli do dôchodku

Z popradskej nemocnice odišli podľa Guthovej po druhej vlne pandémie koronavírusu hlavne sestry v dôchodkovom veku. „Myslím si, že ostali veľmi vyčerpané a unavené, a preto sa rozhodli pre odchod do dôchodku. A nebolo ich naozaj málo,“ poznamenala.

Viac o téme: Koronavírus

Ďalšie sestry odišli do zdravotníckych zariadení za jednoduchšou prácou. „U nás sa poskytuje najmä akútna a náročná ošetrovateľská starostlivosť. Pre nich to bolo veľmi náročné obdobie,“ skonštatovala riaditeľka pre ošetrovateľstvo. Okrem vyššieho priemerného veku zdravotných sestier ju však znepokojuje aj istý nezáujem mladej generácie o toto povolanie.

„Nie je to zamestnanie, ale poslanie. Nie je to práca určená pre každého. Niektorí si to uvedomia až vtedy, keď nastúpia do práce. Niektorí nám odídu v skúšobnej lehote, pretože to fyzicky ani psychicky nezvládnu,“ zhodnotila ďalej Guthová.

Fungujú bez obmedzení

Nemocnica pod Tatrami, ktorá má zaočkované dve tretiny personálu, sa už pripravuje na prípadnú tretiu vlnu pandémie. Počas druhej vlny museli na COVID oddelenia nasadiť aj personál, ktorý dovtedy nebol zvyknutý na ošetrovanie infekčných pacientov.

„V druhej vlne to bolo náročné tým, že nám vypadol veľký počet personálu, ktorý bol potrebný na zabezpečenie bežných prevádzok. Teda pozastavila sa operatíva, prijímali sme akútnych pacientov. Napriek náročnosti sme to zvládli,“ zhodnotila Guthová.

Podľa jej slov nemocnica v súčasnosti zatiaľ neznižuje počty operatívy ani príjmov, nemá obmedzenia ani v súvislosti s ambulantnou starostlivosťou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Nemocnica Poprad