Vyššie náklady na novú nemocnicu v Martine sa dajú prehodnotiť, problémom ostáva nesplnenie miľníka plánu obnovy

MARTIN: Poklepanie základného kameňa nemocnice
Foto: archívne, SITA/Milo Fabian

Ministerstvo zdravotníctva SR by malo zrýchliť prípravu projektu výstavby novej nemocnice v Martine a upraviť legislatívu tak, aby sa skrátili povoľovacie procesy. Na sociálnej sieti to odporúča Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP).

Rezort zdravotníctva podľa ÚHP o týchto zmenách rokuje, ale zatiaľ sa projekt neupravil. Bez zrýchlenia prípravy projektu je podľa analytikov ohrozené úplné financovanie z plánu obnovy.

Upozornenia ÚHP

Podľa míľnikov Plánu obnovy a odolnosti SR musia byť výstavby a rekonštrukcie nemocníc dokončené v júni 2026,“ varuje ÚHP. Počas predbežných konzultácií firmy odhadli realizáciu projektu štandardným

postupom na 4,5 roka od podpisu zmluvy.

ÚHP tiež odporúča zmestiť sa do sumy 396 miliónov eur, ktorú na projekt odsúhlasila vláda. Na dodržanie limitu treba podľa analytikov ÚHP znížiť náklady o necelých 9 miliónov eur a upraviť projekt.

Ministerstvo zdravotníctva by tiež malo dať záujemcom v súťaži dostatočnú flexibilitu pri technickom riešení budovy a umožniť im predkladať upravený projekt. „Tým môže uchádzač znížiť celkové náklady projektu,“ uviedol ÚHP.

Vyššie náklady sa dajú prehodnotiť

Štát plánuje výstavbu novej nemocnice v Martine so 660 lôžkami. Celková investícia môže dosiahnuť približne 405 miliónov eur, vrátane zdravotníckej techniky. Aktuálne sa ide obstarávať stavebná časť projektu za 294 miliónov eur.

Nemocnica je navrhnutá ako moderná a inovatívna budova vo vyššom štandarde, čo podľa ÚHP zvyšuje náklady na projekt.

Ich optimalizáciu umožnia navrhované podmienky súťaže, vďaka ktorým budú môcť firmy predkladať upravené návrhy. Prehodnotiť sa dá napríklad použitie drahších materiálov či rozľahlosť priestorov,“ dodali analytici.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚtvar hodnoty za peniaze (ÚHP)