Slováci a alkohol? Čísla sú alarmujúce a prieskum zároveň odhalil dôležitý fakt

Alkohol a jeho účinky na jednotlivé orgány v tele, viete o všetkých rizikách?
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Každý deň či niekoľkokrát do týždňa konzumuje alkohol až 14 % dospelých Slovákov nad 18 rokov. Na hranici problémového pitia sa tak v prepočte nachádza viac ako pol milióna ľudí. Týka sa to trikrát viac mužov ako žien, väčšinou ide o zosobášených ľudí, žijúcich vo väčšom meste, v strednom veku, s dlhým pracovným časom a nedostatkom spánku.

Čísla sú alarmujúce

Vyplýva to z rozsiahleho prieskumu nadnárodnej lekárenskej skupiny Pilulka a výskumnej agentúry Behavio, ktorý bol realizovaný na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Rakúsku na reprezentatívnej vzorke 1 000 ľudí z každej krajiny.

„Detailnejší pohľad na Slovákov odhalil, že každý deň po alkohole siahajú 2 % opýtaných, 12 % tak robí niekoľkokrát do týždňa a 26 % niekoľkokrát do mesiaca, občas siahne po poháriku 37 % Slovákov. Čísla sú alarmujúce,“ opisuje výsledky Ján Šaulič, country manager spoločnosti Pilulka.sk.

Dodáva, že štvrtina nášho obyvateľstva pritom úplne abstinuje. „Cieľom našej skupiny je viesť ľudí k starostlivosti o seba. Alkohol však patrí k rizikovým faktorom, ktorý sa v našom regióne často podpisuje pod choroby ako infarkt či mŕtvica, ktoré je možné zdravším životným štýlom eliminovať.“

Prečo ľudia siahajú po alkohole?

S problémovým pitím alkoholu má problém trikrát viac mužov (17 %) ako žien (6 %), niekoľkokrát do mesiaca si ho priemerne dopraje pätina Slovákov naprieč všetkými vekovými kategóriami, najčastejšie ľudia v strednom veku vo veku od 45 do 54 rokov (29 %), čo adiktológovia pripisujú rizikovej skupine obyvateľstva, ktorá prechádza mužským prechodom, resp. ženským klimaktériom.

„Žijeme rýchly a uponáhľaný život, hľadáme skratky, a hlavne rýchle riešenia a okamžitý relax. Či už je to materiálne zabezpečenie, alebo uspokojenie potrieb toho druhého. A to vytvára napätie a tlak. Problémom je, že alkohol, tým, že ponúka okamžité uspokojenie až euforizujúci pocit a pokoj, vie napätie rýchlo eliminovať,“ odôvodnil problémy ľudí s alkoholom adiktológ Rastislav Žemlička.

Jeho slová demonštrujú aj výsledky prieskumu – až 3 % opýtaných, ktorí sú v manželskom zväzku, siahajú po alkohole každý deň, kým medzi slobodnými je to len 1 % respondentov. Zároveň po ňom častejšie pritom siahajú obyvatelia väčších miest, kde denne pijú alkohol 3 % ľudí a niekoľkokrát do týždňa je to 13 % ľudí.

Porovnanie s okolitými krajinami

„Osoba, ktorá nemá vytvorený a naplnený hodnotový rebríček a záujmovú sféru, často hľadá to, čo jej ponúkne odmenu či zážitok. Preto je alkohol problémom aj u veľkej skupiny mladých ľudí,“ približuje adiktológ Rastislav Žemlička.

Z prieskumu totiž vyplýva, že tretina  mladých ľudí vo veku od 18 do 24 rokov siaha po alkohole niekoľkokrát do mesiaca a až 5 % viackrát do týždňa. Prieskum zároveň odhalil dôležitý fakt – alkohol si „aspoň občas“ dopraje až 77 % našincov, t. j. 3,4 milióna dospelých.

Ide o najnižší počet zo všetkých sledovaných krajín. Podľa výsledkov občas alkohol konzumuje 82 % Čechov, 81 % Maďarov a 80 % Rakúšanov. Zvyšok obyvateľstva v jednotlivých krajinách tvoria abstinenti,“ uvádza Ján Šaulič, country manager Pilulka.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Pilulka.sk