VšZP ukončila zmluvu s viacerými poskytovateľmi dopravnej zdravotnej služby, nespĺňali požadované parametre

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP)
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) ku koncu augusta tohto roka ukončila zmluvu s piatimi poskytovateľmi dopravnej zdravotnej služby.

Splnenie parametrov

Ako uviedla hovorkyňa poisťovne Eva Peterová, od začiatku septembra pokračuje v zmluvnom vzťahu s tými poskytovateľmi tejto služby, ktorí spĺňajú kvalitatívne parametre na jej poskytovanie. Do konca minulého mesiaca pritom VšZP zabezpečovala dostupnosť dopravnej zdravotnej služby na území Slovenska prostredníctvom 43 poskytovateľov.

„Ich počet sa znížil o piatich dopravcov, a to z dôvodu postupnej optimalizácie siete poskytovateľov tejto služby,“ zdôvodnila Peterová. V okresoch, v ktorých pôsobí menej dopravných zdravotných služieb, túto službu po novom poskytujú väčší dopravcovia, ktorí spĺňajú všetky potrebné parametre na jej zabezpečenie v požadovanej kvalite a rozsahu.

Dostupnosť služby

„Poistenci VšZP tak majú aj naďalej zabezpečenú rovnakú dostupnosť tejto služby v nezmenenom rozsahu a v požadovanej kvalite,“ zdôraznila hovorkyňa štátnej zdravotnej poisťovne.

Zmluvy sa podľa Peterovej uzatvárajú štandardne na rok a ich platnosť uplynula na konci augusta tohto roka. Upozorňuje na to, že zdravotné poisťovne nemajú zákonom stanovenú verejnú minimálnu sieť takýchto poskytovateľov. Je na každej zdravotnej poisťovni, koľko poskytovateľov bude mať zazmluvnených.

Nemocnica v Prešove

„V prípade medializovaných tvrdení niektorých prepravcov, ako aj Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove, že našich poistencov na plánované vyšetrenie v Prešove nemá kto doviezť a dopravu si musia zabezpečiť sami, ide o hrubé zvádzanie pacientov a hazard s ich zdravím,“ uviedla Peterová. Aj Fakultná nemocnica v Prešove bola podľa nej informovaná o dopravcovi, ktorý naďalej zabezpečuje poskytovanie tejto služby bez akéhokoľvek kapacitného problému.

„Zmluvný vzťah s niektorými dopravcami sme ukončili aj v iných mestách na Slovensku, ale vyfabulované problémy s prepravou našich poistencov evidujeme iba v Prešove, za čím vidíme snahu niektorých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v Prešove a ich spriatelených dopravcov presadiť osobné záujmy nad záujmy pacientov,“ ukončila hovorkyňa VšZP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Peterová
Firmy a inštitúcie FNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana PrešovVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa