Viaceré organizácie detských táborov nemôžu nájsť zdravotníka, a to ani pri adekvátnej odmene

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tábor, kemp, deti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Až 40 percent organizátorov detských táborov vníma legislatívne prekážky a prekážky v oblasti organizácie letných podujatí.

Viaceré organizácie nemôžu nájsť zdravotníka ani pri adekvátnej odmene a v 50 percentách prípadov je zdravotný dohľad zabezpečený inak vyškolenou osobou. Vyplýva to z prieskumu, ktorý organizovalo občianske združenie Rada mládeže Slovenska.

Limity slovenského zdravotníctva

Na všetkých podujatiach od vzdelávacích akcií, cez školy v prírode až po komerčné tábory je vyžadovaná prítomnosť zdravotníka. Počas letných prázdnin sa na Slovensku koná takmer 800 táborov pre viac ako 52-tisíc detí. Rastúci počet realizovaných detských pobytových podujatí a zapojených detí však naráža na limity slovenského zdravotníctva a nedostatok vyškoleného zdravotníckeho personálu.

Výrazná časť pobytových programov je realizovaná na nekomerčnej báze a organizátori (samospráva, neziskový sektor či cirkev) nie sú schopní zabezpečiť prítomnosť zdravotníkov inak, ako len na dobrovoľníckej, či zle finančne honorovanej brigádnickej báze. Pritom ide zväčša o profesionálnych zdravotníkov, ktorí sú často finančne nedocenení, z bežnej práce majú obrovské množstvá nadčasov a bývajú celkovo preťažení, prípadne vyhorení,“ informovala Alexandra Virostková z Rady mládeže Slovenska.

Zabezpečenie zdravotníckeho dohľadu

Občianske združenie tvrdí, že je načase otvoriť diskusiu na tému, ako zabezpečiť pre detské pobytové podujatia kvalitný zdravotný dohľad, zjednotiť pravidlá pre všetkých poskytovateľov služieb a popritom neohroziť cenné a mimoriadne obľúbené voľnočasové aktivity pre deti a mládež.

Navrhujeme preto upraviť vyhlášku tak, aby bola zachovaná (v niektorých prípadoch dokonca zvýšená) kvalita zdravotného dohľadu na detských pobytových podujatiach, aby sa predišlo kolapsu široko využívanej služby deťom i rodičom. Navrhujeme prijať opatrenie, ktoré sa osvedčilo v Českej republike a skombinovať ho so systémom poskytovania pediatrickej starostlivosti v SR,“ uviedli predstavitelia Rady mládeže Slovenska.

Certifikovaný kurz zdravotníka

Združenie navrhuje, aby zdravotníka na pobytovom a zotavovacom podujatí mohla vykonávať len osoba s certifikovaným kurzom zdravotníka pobytových alebo zotavovacích podujatí. Úrad regionálneho zdravotníctva by po nahlásení tábora kontaktoval miestneho pediatra, pod ktorého pôsobnosť by spadal daný počet detí.

Detské podujatia rozvíjajú zručnosti a sociálne väzby detí, poskytujú rodičom priestor na trávenie voľného času detí počas prázdnin a bez legislatívnych zmien sa ich dostupnosť zníži, najmä pre zraniteľné skupiny ako jednorodičov a nízkopríjmové rodiny,“ uviedla organizácia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra Virostková
Firmy a inštitúcie Rada mládeže Slovenska