Lekár zo Žiliny bojuje proti úplatkom v zdravotníctve: Niektorí pacienti chodia s obálkami a sú neodbytní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Milan Mrázik
MUDr. Milan Mrázik. Foto: Youtube/Transparency International Slovensko www.youtube.com

Korupcia v zdravotníctve môže mať viacero podôb a jednou z nich sú úplatky. Práve proti nim bojuje aj doktor Milan Mrázik z Neurochirurgického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline.

Ako doktor Mrázik povedal v rozhovore pre Transparency International Slovensko, popri tzv. veľkej korupcii, ktorá sa týka napríklad riaditeľstiev nemocníc, existuje aj „malá korupcia“ vo vzťahu medzi lekárom a pacientom. Jej cieľom býva snaha získať nejakú výhodu alebo obísť pravidlo.

Nenosia len peniaze

Podľa Mrázika sú úplatky v medicíne netolerovateľné a predstavujú „morálny, etický problém, ktorý k práci lekára nepatrí. Každý lekár, zdravotnícky pracovník má v rukách zdravie a veľakrát aj život pacienta. Čiže, ja si myslím, že by tá práca mala byť aj čistá.“

Úplatkom pritom nemusia byť nutne peniaze, ale tiež materiálne dary, napríklad fľaše s alkoholom, bonboniéry či vajíčka – ak je za nimi motivácia získať nejaký prospech.

Ďalším nežiaducim správaním sú dary, ktoré pacienti z úprimnej vďaky nosia lekárom. Ak by som povedal, že som v živote nezobral nejakú fľašku alebo bonboniéru, tak by som klamal. Ale nikdy v živote som nezobral peniaze,“ pokračuje s tým, že na pacientov, ktorí sa mu snažia posunúť stoeurovku alebo obálku s peniazmi, vie byť naozaj nepríjemný. Napriek tomu sú niektorí z nich neodbytní.

Lekári majú slušné platy, tvrdí Mrázik

Pacient nie je zodpovedný za to, či má lekár dostatočný plat alebo nie. Korupcia je cesta k tomu, aby sme obchádzali pravidlá,“ myslí si Mrázik, podľa ktorého majú slovenskí lekári dostatočne vysoké platy vzhľadom na životné náklady v našej krajine. „Na slušný život to stačí,“ tvrdí.

Potrebujeme nové, modernejšie nemocnice

Korupcia však nie je jediný problém, ktorý slovenské zdravotníctvo trápi. Podľa Mrázika žijeme v modernejšej ére a tomu by malo byť prispôsobené aj prostredie v zdravotníctve, napríklad vybavenie a priestory nemocníc.

Dnes je CT vyšetrenie na úrovni röntgenu. Je to úplne bežné vyšetrenie a úplne bežným vyšetrením sa stáva aj magnetická rezonancia. Robím vo fakultnej nemocnici, kde nemáme vlastnú magnetickú rezonanciu. V areáli máme súkromnú magnetickú rezonanciu, ale nefunguje 24 hodín denne,“ opisuje a dodáva, že v noci nie je možné takéto vyšetrenie urobiť ani v urgentných prípadoch.

Zbytočne sa míňajú peniaze na rekonštrukcie 70-ročných budov. Treba stavať nové nízkoenergetické nemocnice, kde sa dajú ušetriť napríklad peniaze za energie,“ navrhuje.

Chýbajú štandardné diagnostické a terapeutické postupy

Ďalší veľký nedostatok slovenského zdravotníctva vidí v absencii štandardných diagnostických a terapeutických postupov, ktoré by umožnili ľahšie nasmerovanie pacienta na vyšetrenie a rýchlejšie dopátranie sa k správnej diagnóze aj liečbe.

Slovensko podľa neho potrebuje reformu nemocníc, ale tiež perspektívu, ktorá by mladých lekárov motivovala ostať doma. Univerzity totiž vychovajú dostatok zdravotníkov, časť z nich však odchádza za lepšími podmienkami do zahraničia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Mrázik
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) ŽilinaTIS Transparency International Slovensko