V Bratislave na Kramároch je nové angiografické pracovisko, ďalšie chcú otvoriť v Ružinove (fotografie)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BRATISLAVA: Nové angiografické pracovisko
Nové vybavenie počas otvorenia nového angiografického pracoviska v Nemocnici akademika L. Dérera na Kramároch. Bratislava, 8. júl 2024. Foto: SITA/Tomáš Susko.
Tento článok pre vás načítala AI.

Univerzitná nemocnica Bratislava otvorila nové angiografické pracovisko na Kramároch v Nemocnici akademika Ladislava Dérera. Otváracieho ceremoniálu sa zúčastnila aj ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, riaditeľ Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) Alexander Mayer a dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Juraj Payer.

Angiograf, kľúčový prístroj pre zobrazovanie cievneho systému, umožňuje rozsiahle spektrum intervenčných rádiologických zákrokov.

Dve moderné pracoviská v Bratislave

„Univerzitná nemocnica Bratislava má už dve moderné angiografické pracoviská v Nemocnici Staré Mesto a teraz aj na Kramároch. Plánujeme otvoriť tretie pracovisko v Nemocnici Ružinov v najbližších mesiacoch,“ uviedol riaditeľ UNB Alexander Mayer.

Ministerka Dolinková vyzdvihla význam investícií do zdravotníctva. „Nové angiografické pracovisko ocenia na bratislavských Kramároch pacienti aj lekári. Našou prioritou je zlepšenie zdravotnej starostlivosti a podmienok na pracoviskách pre zdravotníkov,“ poznamenala Dolinková.

Prístroj stál vyše milión eur

Nové pracovisko si vyžadovalo komplexné stavebné úpravy na ploche 437 metrov štvorcových vrátane zosilnenia železobetónových konštrukcií a inštalácie vzduchotechnickej jednotky. Celkové náklady na stavebné úpravy a montáž technológie dosiahli viac ako 1,3 milióna eur.

Samotný angiografický prístroj stál vyše 1 milión eur, pričom finančné prostriedky poskytlo Ministerstvo zdravotníctva. Angiografické pracovisko je súčasťou jednotky intervenčnej rádiologickej starostlivosti (JARIS), ktorá zabezpečuje nepretržitú starostlivosť pre pacientov vyžadujúcich endovaskulárne výkony.

Prínos pre medikov

Zameriava sa na liečbu cievnych ochorení mozgu, embolizačnú liečbu nádorov, liečbu periférnych arteriálnych ochorení a ďalšie. Prístroj je vybavený cone beam CT technológiou pre presnú navigáciu pri rádiologických zákrokoch.

Dekan Lekárskej fakulty UK Juraj Payer ocenil rozvoj nemocnice a jeho prínos pre medikov. „Veríme, že modernizácia priestorov zvýši záujem mladých lekárov o prácu v slovenských nemocniciach,“ dodal Payer.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander MayerJuraj PayerZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRUNB Univerzitná nemocnica Bratislava