Upravené vakcíny účinné aj proti variantu omikron je možné kombinovať s inými očkovacími látkami

Očkovanie proti koronavírusu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Od 1. septembra tohto roku sú v Európskej únii schválené dve vakcíny proti ochoreniu COVID-19, upravené aj na subvariant Omicron BA.1.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Kombinovanie vakcín

Na Slovensku by mali prvé dodávky vakcín doraziť už v priebehu niekoľkých dní. Očkovať sa nimi začne po nastavení očkovacieho systému.

Ako pripomína Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), očkovaciu stratégiu má v kompetencii ministerstvo zdravotníctva na základe celkovej epidemickej situácie.

Upravené vakcíny sa môžu podľa ŠÚKL podať po akejkoľvek inej vakcíne proti COVID-19. Určené sú ako posilňovacie dávky pre tých, ktorí absolvovali aspoň základný očkovací cyklus.

Očkovacia booster dávka

„Dve dávky pri dvojdávkových vakcínach, jedna dávka jednodávkovej vakcíny,“ vysvetľuje ŠÚKL základný očkovací cyklus. Vakcíny upravené na omikron sa majú podať aspoň tri mesiace od posledného očkovania. Prioritne sa majú očkovať ľudia, u ktorých je vyššie riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19 a úmrtia.

ŠÚKL upozorňuje, že pri predchádzaní závažnému priebehu ochorenia, hospitalizáciám a úmrtiam sú účinné aj pôvodné vakcíny. Tie sa majú používať aj naďalej pri primárnom očkovaní a ako posilňujúca dávka u rizikových osôb, kým nie sú k dispozícii upravené vakcíny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv