Upravené vakcíny proti koronavírusu dostali zelenú, s očkovaním by sa mohlo začať už o niekoľko dní

Očkovanie proti koronavírusu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska lieková agentúra (EMA) schválila dve vakcíny proti koronavírusu, ktoré sú upravené tak, aby chránili pred prvou verziou variantu omikron.

Účinná ochrana pred koronavírusom

Sú to očkovacie látky konzorcia Pfizer-BioNTech a firmy Moderna. Vo vyhlásení EMA uviedla, že obe posilňujúce vakcíny poskytujú ochranu pred pôvodnou formou ochorenia COVID-19 aj pred subvariantom omikronu BA.1.

Viac o téme: Koronavírus

Agentúra očakáva, že prispôsobené vakcíny „pomôžu udržať optimálnu ochranu pred ochorením COVID-19″.  EMA v súčasnosti posudzuje aktualizovanú verziu očkovacej látky konzorcia Pfizer-BioNTech, ktorá má chrániť pred neskoršími subvariantmi omikronu BA.4 a BA.5.

Počet infekcií klesá

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach uviedol, že očkovanie novými vakcínami by sa mohlo začať na budúci týždeň, pričom podľa jeho slov „teraz je optimálny čas na odstránenie medzery v očkovaní pred jeseňou“.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Počet nákaz koronavírusom aj počet úmrtí pre túto infekciu globálne niekoľko týždňov klesá. Vedci však očakávajú rast počtu hospitalizácií vzhľadom na blížiacu sa zimu na severnej pologuli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karl Lauterbach
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúra