Univerzita Komenského predala patentovanú technológiu, ktorá podstatne zvyšuje úspešnosť umelého oplodnenia

tehotenstvo, homosexuálny pár
Foto: ilustračné, Getty images

Cezhraničná spolupráca troch univerzít a jedného start-upu priniesla na záver roka 2022 Univerzite Komenského (UK) v Bratislave výrazný úspech na poli transferu technológií.

Zmluva v hodnote 441-tisíc eur umožní dostať do praxe novú technológiu, ktorá podstatne zvyšuje úspešnosť umelého oplodnenia. V tlačovej správe o tom informovala UK.

Desiatky miliónov neplodných párov

Ako uviedla UK, neplodnosť ročne postihuje viac ako 48 miliónov párov po celom svete. Najmä ženám nad 40 rokov sa s vekom znižujú šance otehotnieť, a to aj prostredníctvom umelého oplodnenia.

„Vďaka vedeckému výskumu na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, UK v Bratislave, brnenskej Masarykovej univerzite (MU) a následnému finančnému vstupu českej holdingovej skupiny FABA Capital dochádza k zásadnému pokroku v úspešnosti asistovanej reprodukcie metódou IVF (in vitro fertilizácia),“ uviedla UK a vysvetlila, že IVF patrí doposiaľ k najefektívnejším spôsobom liečby neplodnosti.

Univerzita zároveň dodala, že pre úspešný proces je podstatná súhra viacerých okolností, medzi ktoré patrí aj výber vhodného embrya pre transfer do maternice.

„Nová technológia, chránená patentovou prihláškou, identifikuje nové miRNA molekuly využiteľné v predikcii. Zjednodušene povedané, identifikované molekuly predikujú aktuálnu pripravenosť žien a kvalitu embrya vhodného na proces umelého oplodnenia,“ vysvetlila Miroslava Rabajdová z Ústavu lekárskej a klinickej biochémie Lekárskej fakulty UPJŠ.

Neinvazívny odber biologického materiálu

„Prezentovaná inovatívna technológia spočíva v neinvazívnom odbere biologického materiálu bez akéhokoľvek poškodenia embrya. Ako vhodný prístup sa ukázalo analyzovať získané miRNA molekuly v kombinácii ako biomarkery,“ vysvetlila docentka Katarína Šoltys z Prírodovedeckej fakulty UK s tým, že molekuly sú tak schopné napomôcť v personalizovanej medicíne pri predikcii úspešnosti IVF cez výber vhodného embrya.

Zároveň dodala, že verí, že kombinácia molekulárnych metód s využitím umelej inteligencie v biomedicíne je schopná priniesť lepšiu zdravotnú starostlivosť ako aj vyššiu kvalitu života pre všetkých, nie len pre neplodné páry.

„K výskumu som bol prizvaný, aby som poskytol svoje skúsenosti z oblasti štúdia a vysokokapacitných analýz molekúl miRNA v klinickom materiáli. Podieľali sme sa aj na realizácii vlastných sekvenčných analýz a experimentálnom dizajne s cieľom posunúť technológiu z úrovne experimentu smerom k možnému aplikačnému využitiu,“ uviedol profesor Ondřej Slabý zo Stredoeurópskeho výskumného inštitútu (CEITEC) a Lekárskej fakulty MU.

Univerzity sa tak stali vďaka sprostredkovaniu technológie do aplikačnej sféry významnou súčasťou riešenia problému neplodnosti.

Prepájanie odborníkov znamená pokrok

Rektor UK Marek Števček uviedol, že prepájanie odborníkov naprieč univerzitami je budúcnosťou vedeckého pokroku. Vyjadril svoje nadšenie z toho, že sa im to darí na vysokej úrovni, a to aj s kolegami z Česka.

„Výskum, v ktorom sme sa spojili, má praktický a celospoločenský význam a môže pozitívne ovplyvniť životy mnohých ľudí, čo v neposlednom rade predznamenáva aj jeho komerčný úspech,“ dodal Števček.

„Vstupom do tohto projektu chceme celosvetovo znížiť počet nechcených potratov a zvýšiť šancu rodinám, ktoré sa chcú rozrásť o zdravého potomka,“ uviedol Robert Flocius, CEO skupiny FABA a zároveň dodal, že celkový proces liečby neplodnosti je veľmi náročný na psychiku.

„Pri prvom nevydarenom transfere má neúspech veľké nežiaduce dopady na prípadné ďalšie pokusy. Je nám cťou byť súčasťou zrodenia nových životov so šťastným príbehom,“ dodal.

Technológia zaujala už skôr

Technológia zaujala verejnosť už v roku 2020 na Transfera Technology Day. V roku 2021 bodovala aj na Slovensku, kde pôvodcovia dostali Cenu za transfer technológií v kategórii Inovácie.

„Komercializáciu považujeme za veľký úspech, keďže ide o prvý oficiálny prevod duševného vlastníctva nielen na UK, ale aj v rámci slovenských univerzít. Procesu prevodu sme venovali celý minulý rok a sme veľmi radi, že sa to podarilo. Veríme, že nový majiteľ dostane tento vynález na trh,“ hovorí Lenka Levarská z Centra transferu technológií UK.

Ako uviedla UK, prvý kontakt s investorom pomohlo zaistiť Centrum transferu technológií MU.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína ŠoltysLenka LevarskáMarek ŠtevčekMiroslava RabajdováOndřej SlabýRobert Flocius
Firmy a inštitúcie CEITEC Stredoeurópsky výskumný inštitútCentrum transferu technológií UKFABA CapitalMasarykova univerzitaUK Univerzita Komenského v BratislaveUPJŠ Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach