Druhý detenčný ústav na Slovensku má vyrásť v Kremnici, ukončenie výstavby je naplánované na rok 2025

Detenčný ústav v Hronovciach
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Na Slovensku má pribudnúť druhý detenčný ústav. Po detenčnom ústave v Hronovciach v Levickom okrese by mal štát financovať výstavbu detenčného ústavu pri Psychiatrickej nemocnici v Kremnici.

Ministerstvo zdravotníctva SR už vyhlásilo verejné obstarávanie na asanáciu objektov kasární, ktoré majú slúžiť na výstavbu detenčného ústavu.

Podľa oznámenia zverejneného vo Vestníku verejného obstarávania by predpokladaná hodnota asanačných prác mala dosiahnuť 580-tisíc eur.

Ponuky môžu byť aj v češtine

Lehota na predkladanie ponúk trvá do 21. februára tohto roka, záujemcovia ich môžu predložiť aj v českom jazyku.

Kremnická radnica začiatkom tohto roka informovala o tom, že v novom detenčnom ústave má vzniknúť 169 pracovných miest.

Počet zamestnancov vychádza z navrhovaného počtu zamestnancov v Detenčnom ústave v Hronovciach, ale môže sa ešte zmeniť.

Kapacita pre 75 klientov

Predpokladaný začiatok výstavby druhého detenčného ústavu je prvý kvartál roku 2024, ukončenie výstavby je plánované na štvrtý kvartál roku 2025.

Podobne ako v Hronovciach budú aj v Kremnici vytvorené kapacity pre 75 klientov.

Detenčný ústav je zariadenie so strážením najvyššieho stupňa aj pre páchateľov trestných činov, ktorí majú duševné ochorenie a sú nebezpeční pre seba a spoločnosť.

Ako informovali pri otvorení ústavu v Hronovciach zástupcovia ministerstva zdravotníctva a ministerstva spravodlivosti, vznik týchto zariadení predstavuje odpoveď na dlhodobý problém slovenskej justície i zdravotníctva – ako humánne a bezpečne pristupovať k duševne chorým pacientom, ktorí sú nebezpeční pre svoje okolie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR