Súkromné nemocnice podľa odborárov dostali od poisťovní viac peňazí než štátne, VšZP tvrdenie odmieta

Peter Visolajský
Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 23. marca 2023, 13:35

Súkromné nemocnice na Slovensku dostali od zdravotných poisťovní vyššie navýšenie finančných prostriedkov ako štátne nemocnice. Na štvrtkovom brífingu to uviedol predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

Chcú preveriť prerozdeľované financie

Žiada preto preveriť, ako sú financie od zdravotných poisťovní prerozdeľované nemocniciam. Ak sa podľa neho nájde pochybenie, treba za to vyvodiť personálnu zodpovednosť. Zdravotné poisťovne podľa Visolajského neposielajú nemocniciam finančné prostriedky transparentne a efektívne.

Odmietame debatu o tom, že by tu zlyhával štát. Štát si svoje povinnosti plní,” povedal predseda LOZ. Štát totiž podľa neho zohľadnil zvýšenie výdavkov nemocníc a poslal do zdravotníctva viac peňazí, ktoré rozdelil poisťovniam.

Štát dal zdravotníctvu o miliardu viac

Podľa Visolajského je preto potrebné prešetriť personálnu zodpovednosť jednotlivcov. Upozornil na to, že do zdravotníctva ide o jednu miliardu eur navyše, avšak rezort nekontroluje, čo sa s týmito peniazmi deje.

Vyzerá to ako cielené dofinancovávanie súkromných nemocníc na úkor štátnych,“ dodal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Pochybné prerozdelenie financií

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) tvrdenie LOZ o pochybnom prerozdelení navýšených financií štátnym a súkromným nemocniciam odmieta.

Kľúčom pre rozdelenie deklarovaných disponibilných zdrojov bola výška úhrady nemocníc v prechádzajúcom období,“ uviedla hovorkyňa VšZP Eva Peterová.

Poisťovňa podľa nej nevidí dôvod na verejné diskusie k financovaniu nemocníc, keďže v posledných mesiacoch sa uskutočnilo niekoľko transparentných rokovaní s asociáciami nemocníc na pôde VšZP aj Ministerstva zdravotníctva SR.

Tieto konštruktívne rokovania pokračujú a sme presvedčení, že zmluvné podmienky sa majú dohadovať za rokovacím stolom, nie na tlačových konferenciách a formou statusov na sociálnych sieťach,“ zdôraznila Peterová.

Programové rozpočtovanie

Kritické slová LOZ na adresu súkromných nemocníc dôrazne odmieta aj prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko. Tzv. programové rozpočtovanie, ktoré upraví vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR, musí byť podľa neho dokončené do konca marca.

„Tam bude zadefinované, akým spôsobom sa poisťovne musia vyskladať pre daných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a tiež aký objem finančných prostriedkov pôjde pre nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska a v Asociácii štátnych nemocníc,“ poznamenal Petko.

Podľa prezidenta ANS si žiadna nemocnica nedokáže vylobovať viac financií. „Navýšenie finančných zdrojov bude v zmysle zákona a Zákonníka práce, čiže posudzované bude podľa počtu zamestnancov a ich kvalifikácie,“ dodal Petko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva PeterováMarian PetkoMiroslav MendelPeter Visolajský
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaLOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SRVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa