ŠÚKL stiahol z trhu lieky Irbesartan, niektoré šarže obsahujú azidové nečistoty

Lieky, lekaren, choroba, tabletky
Dôvodom stiahnutia lieku je prítomnosť azidovej nečistoty v účinnej látke nad povolený limit. Foto: ilustračné, SITA/AP

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) stiahol z trhu lieky Irbesartan. Konkrétne ide o Irbesartan Zentiva a Irbesartan Hydrochlorothiazide Zentiva. Ako informoval na svojej internetovej stránke, dôvodom je prítomnosť azidovej nečistoty v účinnej látke nad povolený limit.

Predmetné šarže sa sťahujú z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. Dostupnosť liečby pre pacientov týmto rozhodnutím podľa štátneho ústavu ohrozená nie je.

Akútne nebezpečenstvo nehrozí

Stiahnutie z trhu má preventívny charakter a ochraňuje bezpečnosť a zdravie pacienta. Pacientom, ktorí lieky užívajú, nehrozí akútne nebezpečenstvo, liečbu podľa ŠÚKLu nemajú prerušovať.

ŠÚKL stiahol z trhu lieky Irbesartan Zentiva 300 mg filmom obalené tablety (tbl flm 84×300 mg (blis.PVC/PVDC/Al)), č. šarže 0R859 a Irbesartan Zentiva 300 mg filmom obalené tablety (tbl flm 28×300 mg (blis.PVC/PVDC/Al)), č. šarží: 0R1VX, 9R917.

Liek Irbesartan Zentiva sa u dospelých pacientov používa na liečbu vysokého krvného tlaku (esenciálnej hypertenzie) a liečbu ochorenia obličiek u dospelých pacientov s hypertenziou a diabetom mellitus 2. typu ako súčasť antihypertenzívneho liekového režimu.

Liek na vysoký krvný tlak

Štátny ústav stiahol z trhu aj liek Irbesartan Hydrochlorothiazide Zentiva 300 mg/12,5 mg filmom obalené tablety (tbl flm 28×300 mg/12,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al)), č. šarže: 0R821.

Irbesartan Hydrochlorothiazide Zentiva sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku (esenciálnej hypertenzie), ak liečba Irbesartanom alebo hydrochlórtiazidom podávanými samostatne neposkytuje adekvátnu kontrolu krvného tlaku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv