Sľúbených 283 miliónov eur od vlády neprišlo. Pacientom podľa KDH hrozí, že si v ambulanciách zaplatia plnú sumu

Img_1915_1.jpg
Europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann. Foto: KDH

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) žiada premiéra Eduarda Hegera, aby urýchlene začal riešiť problémy v slovenskom zdravotníctve. Ako na tlačovej besede uviedol expert KDH na zdravotníctvo Peter Stachura, veľmi vážna situácia je v ambulantnom sektore.

Pacienti budú doplácať

Peniaze, ktoré sľúbila táto vláda a premiér Heger, že dostanú ambulancie na dofinancovanie sektora 283 miliónov eur, neprišli a navýšené platby, ktoré dostávajú ambulancie, nepostačujú na to, aby vykryli všetky náklady ambulancií,“ upozornil.

Podľa neho sa môže stať, že od 1. apríla budú musieť pacienti platiť za zdravotnú starostlivosť buď plnú sumu alebo nekoordinované poplatky alebo sa niektoré ambulancie zatvoria.

Finančné straty ambulancií

Na vážne problémy ambulancií upozornila aj zástupkyňa ambulantného sektora Andrea Baníková. „Ambulantní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sú dominantne podnikateľské subjekty, ktoré nemôžu vytvárať stratu. Ak sa sektor nedofinancuje tak, ako bolo sľúbené, ambulancie podľa typu a lokality sú v strate od 600 eur do 2 000 eur mesačne,“ povedala.

Tieto sumy niektoré ambulancie podľa nej zatiaľ vykrývajú z vlastných zdrojov, niektoré ambulancie sa zatvorili a postupne toto hrozí naprieč celým sektorom. Ohrozené sú pritom podľa nej najmä ambulancie v menších regiónoch.

Zvýšenie o 12 percent od poisťovní, ktoré sme dostali, absolútne nepostačuje a sľúbených 20 percent je v nedohľadne,” uzavrela Bániková. Podľa nej tak hrozí zatváranie ambulancií a zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea BánikováEduard Heger
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie