Situácia so žltačkou sa postupne zlepšuje, v prešovskej nemocnici je hospitalizovaných 62 pacientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žltačka
Ilustračná fotografia. Foto: Gettyimages
Tento článok pre vás načítala AI.

Situácia v súvislosti s výskytom vírusovej hepatitídy typu A (VHA) v okrese Prešov sa stabilizovala a postupne sa zlepšuje.

Ohniská nákazy

V dvoch zo štyroch aktívnych ohnísk nákazy žltačky nezaznamenali regionálni hygienici za posledný týždeň žiadny nový prípad. Vo zvyšných dvoch zaznamenali od víkendu po dva nové prípady.

Pre agentúru SITA to po stredajšom zasadnutí regionálnej protiepidemickej komisie uviedol regionálny hygienik Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prešove Jozef Varga.

Od júla zaznamenali hygienici v okresoch Prešov a Sabinov kumulovane viac ako 140 prípadov nákazy VHA. Najviac nakazených bolo v štyroch ohniskách, ktoré vznikli v obciach Lesíček, Tuhrina, Žehňa a Červenica (všetky okres Prešov). Situácia v nich sa ale podľa Vargu zlepšuje.

Sledovanie situácie

„V Lesíčku a Tuhrinej sme za posledný týždeň nezaznamenali ani jeden nový prípad. Situáciu v týchto obciach samozrejme sledujeme aj naďalej, keďže inkubačná doba je až šesť týždňov. Sú tam ale všetci zaočkovaní, týždeň tam nebolo ochorenie a aj v predchádzajúcom týždni to malo klesajúcu tendenciu, takže predpokladáme, že by to malo byť v poriadku,“ uviedol Varga. V obciach Žehňa a Červenica pribudli po dva nové prípady.

„Je to takisto pokles. Čo sa týka očkovania, tak sa tam vakcinujú posledné deti, čiže taktiež by už mala byť tá najzraniteľnejšia populácia od jedného do 15 rokov chránená,“ dodal regionálny hygienik.

Po jednom prípade žltačky zaznamenali v predchádzajúcich týždňoch hygienici aj v obciach Abranovce a Varhaňovce. V oboch takisto nariadili vakcináciu detí a lekársky dohľad.

„Na základe toho tam nemáme zatiaľ nové prípady. Aj z týchto obcí by už mali byť všetky deti zaočkované. Momentálne si teda myslím, že situácia je dobrá,“ skonštatoval Varga.

Očkovanie

Ako ďalej dodal, v jednotlivých ohniskách od začiatku epidémie zaočkovali viac ako 850 detí. Zlepšená situácia sa podľa Vargu prejavuje aj v prešovskej nemocnici, kde na infekčnom oddelení klesol počet hospitalizovaných pacientov.

„V špičke predtým bolo 80-85 hospitalizácií, teraz ich je niečo okolo 60. Lepšie sú aj denné príjmy, ktoré už nie sú okolo 20, ale päť až desať pacientov,“ uviedol regionálny hygienik.

Riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Ľubomír Šarník pre agentúru SITA potvrdil, že k dnešnému dňu je na infekčnom oddelení hospitalizovaných 62 pacientov s VHA. Pred týždňom bolo hospitalizovaných 73 pacientov.

„Kapacita oddelenia 90 lôžok je zatiaľ postačujúca,“ skonštatoval Šarník s tým, že na lôžkových oddeleniach platí vzhľadom na epidemiologickú situáciu zákaz návštev.

Protiepidemická komisia

Vzhľadom na zlepšujúcu sa situáciu podľa Vargu nie je aktuálne plánované ďalšie zasadnutie protiepidemickej komisie.

„Dohodli sme sa, že ak zlepšenie bude pokračovať nie je potrebné sa znovu stretávať. Samozrejme všetkých členov komisie o týždeň vyrozumiem a keby sa situácia opäť zhoršovala, sme pripravení sa stretnúť a prijať potrebné opatrenia nad rámec bežných. Za úrad sa samozrejme budeme snažiť dovakcinovať tie deti, ktoré je treba. Ak bude dostatok vakcín, tak by sme išli aj do preventívneho očkovania v iných lokalitách, kde je to potrebné. Záleží od počtu vakcín a dynamiky ochorenia,“ dodal regionálny hygienik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Šarník
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove