Riziká chrípky netreba podceňovať, na nebezpečné ochorenie upozorňuje Aliancia proti chrípke

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
chrípka, choroba
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Vakcína proti chrípke pre rok 2023 znížila riziko hospitalizácií súvisiacich s chrípkou približne o 52 % na južnej pologuli, kde obvyklá chrípková sezóna trvá od marca do septembra.

Chrípku netreba podceňovať

Tieto údaje pochádzajú z analýzy údajov pacientov hospitalizovaných s vážnymi akútnymi respiračnými infekciami v piatich krajinách. Uviedla to Aliancia proti chrípke.

Chrípka nie je banálne ochorenie. S ochorením chrípky na celom svete podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) súvisí 3 až 5 miliónov prípadov závažných ochorení a až 650-tisíc úmrtí ročne.

Chrípka môže mať veľmi ťažký priebeh, spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a spôsobiť smrť. Môže tiež viesť k zápalom pľúc, zlyhaniu dýchania či zápalovým ochoreniam srdca.

Alarmujúci počet nezaočkovaných

Pacientom sa v dôsledku vírusovej infekcie môžu zhoršiť chronické zdravotné ťažkosti alebo ich môže postihnúť syndróm akútnej respiračnej tiesne. Alarmujúci je počet osôb, ktoré boli v minulom roku na Slovensku chránené pred chrípkou očkovaním. Bolo to len 4,8 % populácie.

„Znepokojuje nás hlboký prepad v zaočkovanosti osôb nad 59 rokov. Vlani sa proti chrípke zaočkovalo len 5,6 % seniorov. V porovnaní s prechádzajúcou sezónou klesla zaočkovanosť v tejto vekovej skupine o 7,3 %, čo je o 98 015 zaočkovaných osôb menej. Pritom ide o najrizikovejšiu a najzraniteľnejšiu skupinu, ktorá je náchylná na závažné komplikácie spojené s chrípkou a zhoršenie základného ochorenia následkom chrípky,“ uviedla prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková.

Napriek tomu, že sa chrípka často zamieňa s bežným prechladnutím, ide o nebezpečné a potenciálne smrteľné ochorenie. Pre skupinu seniorov, ako aj pre chronicky chorých pacientov s oslabenou imunitou môže mať chrípka fatálne dôsledky.

Prevencia dokáže viac ako liečba

„Na základe dát jednej zdravotnej poisťovne sme tiež analyzovali úmrtnosť bez ohľadu na príčinu medzi očkovanými proti chrípke a neočkovanými vo veku 60 a viac rokov. Aby boli pacienti v oboch skupinách porovnateľní, zo všetkých neočkovaných pacientov sme vybrali vzorku 1:1 k očkovaným na základe veku, pohlavia a najnákladnejšej diagnózy. V skupine neočkovaných zomrelo 1 385 ľudí z 37 183, v očkovanej skupine 808 z 37 183, čo bolo 1,7-krát viac v neočkovanej skupine,“ upozornila analytička Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Petra Ištokovičová.

Jedným z riešení je predchádzať ochoreniam. „Očkovaním proti chrípke dokážeme zabrániť ochoreniu, jeho komplikáciám a vyhnúť sa návšteve lekára. Prevencia dokáže zachrániť oveľa viac životov, ako liečba,“ uzavrela Krištúfková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petra IštokovičováZuzana Krištúfková
Firmy a inštitúcie Inštitút zdravotných analýz (IZA)MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRSEVS Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosťSvetová zdravotnícka organizácia (WHO)