Schválenie novely zákona o zdravotných poisťovniach bude drahým ústretovým gestom voči ich akcionárom, varuje šéfka ÚDZS

VšZP, Dôvera, Union
Foto: SITA - koláž WBN

Ďalšie zvýšenie ziskov zdravotných poisťovní neposunie slovenské zdravotníctvo ani o krok dopredu k lepšej spokojnosti občanov.

V otvorenom liste poslancom Národnej rady SR to uviedla predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Renáta Bláhová.

Desiatky miliónov z poistenia

Apeluje ním na zákonodarcov, aby zvážili prijatie novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú predložila poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) a prešla už prvým čítaním.

„Ak sa takýto návrh schváli, bude to len drahé ústretové gesto voči akcionárom súkromných zdravotných poisťovní, ktorí sa takto dostanú k ďalším desiatkam miliónov eur z verejného zdravotného poistenia. Nič na tom nezmenia ani takzvané kritériá kvality, ktoré sú poisťovne povinné plniť zo zákona tak či tak,“ uviedla v liste predsedníčka úradu.

Slovensko je jediné v Únii

ÚDZS v tejto súvislosti pripomína zistenia Útvaru hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR, podľa ktorých „možnosť vyplácania zisku akcionárom zdravotných poisťovní v povinnom systéme nenájdeme v žiadnej krajine EÚ okrem Slovenska a v USA“.

Úrad zároveň vyjadruje nespokojnosť s tým, že takáto závažná norma sa má prijať ako poslanecký návrh, teda bez riadneho pripomienkového konania a tiež bez širokej celospoločenskej diskusie o smerovaní slovenského zdravotníctva ako celku, ktoré sa nachádza v kríze.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Bittó CigánikováRenáta Bláhová
Firmy a inštitúcie ÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou