Prvé balenia lieku Paxlovid sú už na Slovensku, lekári vám ho predpíšu po pozitívnom PCR teste

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Paxlovid, Pfizer
Tabletky Paxlovid proti ochoreniu COVID-19. Foto: Pfizer/AP

Prvých 4 200 balení lieku Paxlovid z celkovej objednávky 25-tisíc balení prišlo tento týždeň na Slovensko. Dodávky 25-tisíc balení Paxlovidu ministerstvo získalo prostredníctvom verejného obstarávania.

Predpísanie od obvodného lekára

V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva s tým, že Slovensko je prvou krajinou Európskej únie v strednej a východnej Európe, ktorá je opäť dostatočne zásobená liekom Paxlovid.

Viac o téme: Koronavírus

Liek môžu predpísať obvodní i špecializovaní lekári až po pozitívnom PCR teste. Je určený pacientom s ochorením COVID-19, ktorí majú zvýšené riziko ťažkého priebehu ochorenia a nasadenie lieku prebehne do piatich dní od nástupu symptómov.

Rizikové skupiny pacientov

Medzi rizikové skupiny patria napríklad pacienti starší ako 60 rokov, pacienti s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc alebo artériovou hypertenziou.

„V nemocničných zariadeniach je k dispozícii aj liek Veklury s obsahom účinnej látky remdezivir. Liek môže byť podaný formou intravenóznej infúzie dospelým pacientom, pri ktorých je zvýšené riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19,“ doplnilo ministerstvo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMZ Ministerstvo zdravotníctva SR