Seniori nad 60 rokov by mali pri prvých príznakoch podstúpiť PCR test, podľa ministerstva je nasadenie včasnej liečby dôležité

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ľudia nad šesťdesiat rokov majú nárok na PCR testovanie zadarmo. PCR test im platí štát a výsledky testu dostanú spravidla do 24 hodín.

Viac o téme: Koronavírus

Bezplatné testovanie

Rezort zdravotníctva odporúča využiť PCR test čo najskôr. V tlačovej správe to uviedol komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.

Pacienti nad 60 rokov môžu požiadať o absolvovanie PCR testu cez registračný formulár Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), kde si môžu vybrať preferované miesto odberu.

V prípade pozitívneho výsledku je potrebné kontaktovať lekára telefonicky a konzultovať s ním svoj zdravotný stav. Zoznam miest, kde sa dá PCR vyšetrenie absolvovať, je dostupný napríklad aj na stránke www.e-vuc.sk.

Rýchle nasadenie adekvátnej liečby

Skoré testovanie je podľa rezortu veľmi dôležité pre nasadenie adekvátnej liečby. „Príkladom je podávanie lieku Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir. Napriek zníženej dostupnosti v Európe má Slovensko adekvátne zásoby tohto antivirotického lieku. O to viac je dôležité, aby sa liek využíval racionálne, efektívne a cielene podával pacientom, ktorí sú ohrození mierne až stredne ťažkým priebehom ochorenia. Vďaka PCR testovaniu je možné liek predpisovať priamo pacientom, ktorí Lagevrio potrebujú, vyhnúť sa hromadeniu liečiva do zásoby či predpisovaniu z preventívnych dôvodov,“ vysvetľuje rezort.

Dodáva, že okrem lieku Lagevrio pracuje na zabezpečení antivirotického lieku Paxlovid. Na Slovensko bude dodaných 25-tisíc balení lieku počas tohto mesiaca.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií