Pre nezaočkovaných proti COVID-19 sú jedinou nádejou dostupné lieky, chýbajú im však skúšky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lieky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Aj keď vakcíny proti ochoreniu COVID-19 predstavujú veľký úspech v boji s pandémiou, ukazuje sa, že očkovanie ako také nebude pre úplne potlačenie koronavírusu stačiť. Môžu za to viaceré faktory.

Sociálne slabšie skupiny obyvateľov či dokonca celé chudobnejšie štáty nemajú k vakcínam prístup, vo vyspelých krajinách zase vlády zápasia s neochotou obyvateľov očkovať sa.

Aj preto sa odborníci v rámci tretej vlny sústredia na hľadanie lieku. Zdá sa, že izraelským vedcom sa podarilo nájsť nie jeden, ale dokonca 18 rôznych liečiv, ktoré nielenže pomáhajú pri liečbe, ale aj priamo „liečia“ COVID-19.

18 výnimočných

Profesor biochémie Shy Arkin z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme urobil experiment, pri ktorom nechal na bunky infikované vírusom SARS-CoV-2 dva dni pôsobiť rôzne lieky. Takmer 100 percent nakazených buniek vďaka konkrétnym liečivám prežilo.

Inak neprežilo ani 50 percent infikovaných buniek. Z celkovo 2 800 liekov, ktoré takto vyskúšal, sa ako účinných ukázalo 18. Jeden z týchto liekov sa používa napríklad na liečbu aterosklerózy, ďalší pri rakovine krvi.

Konkrétne názvy liekov však Arkin zatiaľ nechce zverejňovať, nakoľko jeho štúdia ešte nebola publikovaná a konzultovaná s nezávislými odborníkmi. Za veľmi dobré však považuje, že ide o lieky, ktoré už prešli schvaľovacím procesom v súvislosti s inými dagnózami.

Účinné aj proti kmeňom

Navyše, vybraných 18 liekov sa ukazuje ako účinných aj voči mutáciam, ktoré môžu v budúcnosti vzniknúť, nakoľko reagujú na takzvaný E proteín, ktorý je jedným z najstabilnejších proteínov, aké sa vo víruse vyskytujú.

Napríklad pri vírusoch SARS-CoV-1 a SARS-CoV-2 je zhoda v „spike“ proteíne, o ktorom sa často informujú aj médiá, iba 75 percent, no E proteín týchto vírusov je zhodný na 95 percent, vysvetlil Arkin pre The Jerusalem Post.

mRNA vakcíny od konzorcia Pfizer a BioNTech či spoločnosti Moderna sa pri boji s koronavírusom zameriavajú na „spike“ proteín. Arkinom vytypované lieky zameriavajúce sa na E proteín by tak mohli byť naozaj vysoko účinné.

Veľký arzenál

Ako výbornú správu Arkin hodnotí aj fakt, že liekov účinných voči ochoreniu COVID-19 našli až 18, nakoľko je podľa neho dôležité mať „veľký arzenál“, v ktorom určite nebude len jedna „zbraň“.

„Ak budeme mať iba jeden a budeme sa spoliehať výlučne na neho, a potom príde čas, keď zlyhá, ocitneme sa vo veľmi neistej situácii,“ uviedol. Momentálne hľadá farmaceutického partnera, ktorý by pomohol uskutočniť ďalšie skúšky.

Arkin vzhľadom na doterajšiu prax v súvislosti s COVIDom tiež dúfa, že Úrad pre kontrolu potravín a liečiv bude v prípade potreby schopný a ochotný expresne schváliť rozšírené použitie aspoň pri niektorých z tých 18 liekov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Shy Arkin
Firmy a inštitúcie FDA Úrad pre kontrolu potravín a liečivHebrejská univerzita v Jeruzaleme