Pakistan a Rusko hlásia vysoký nárast nových prípadov, v iných krajinách sa šírenie Covid-19 stabilizuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, COVID 19
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 2. 5. 2020, 15:49

Zatiaľ čo v niektorých krajinách sa šírenie nového koronavírusu stabilizuje a začínajú postupne uvoľňovať bezpečnostné opatrenia, Rusko a Pakistan hlásia najväčšie denné prírastky nových prípadov.

Viac o téme: Koronavírus

Čína, kde sa pandémia v decembri začala, ohlásila v sobotu len jeden nový prípad, a Južná Kórea šesť. Obe krajiny zároveň postupne uvoľňujú opatrenia a oživujú svoje ekonomiky.

Vysoký nárast výskytu zápalov pľúc

Rusko hlási ďalší rekordný denný prírastok prípadov nákazy novým koronavírusom. Za uplynulý deň podľa zverejnených údajov pribudlo ďalších 9 633 prípadov, informovali v sobotu. Viac ako polovica z nich pritom pripadá na Moskvu, kde zároveň rastú obavy z preťaženia nemocníc.

Moskovský starosta v tejto súvislosti tento týždeň oznámil, že zvažujú zriadenie dočasných nemocníc v športových komplexoch a nákupných centrách.

Skutočné čísla sú však zrejme omnoho vyššie, pričom najmenej päť ruských regiónov hlási vysoký nárast výskytu zápalu pľúc. Pozitívne testy na koronavírus mali aj premiér Michail Mišustin a tiež minister výstavby a jeho námestník.

Množstvo veriacich v mešitách

Pakistan v sobotu potvrdil 1 297 nových prípadov, čím celkový počet potvrdených prípadov dosiahol 18 114. Nárast pritom podľa vlády súvisí s nárastom testovania.

Fotografie v novinách zároveň ukazujú množstvá veriacich v mešitách, pričom len niektorí dodržiavajú potrebné odstupy, a zatiaľ čo vláda zvažuje uvoľňovanie opatrení, lekári vyzývajú na prísnejšie obmedzenia.

Varujú totiž, že veľký nárast chorých by mohol preťažiť nemocnice, ktoré v celej krajine disponujú len tritisíc lôžkami na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Trump chce napriek varovaniam uvoľňovať opatrenia

Celosvetovo už ochoreniu COVID-19 podľahlo viac ako 238-tisíc ľudí, vrátane vyše 64-tisíc v Spojených štátoch. Viac ako 20-tisíc obetí hlásia Taliansko, Veľká Británia, Francúzsko a Španielsko.

Americký prezident Donald Trump sa v piatok v tejto súvislosti vyjadril, že dúfa, že počet obetí v krajine zostane pod „hrozným číslom“ 100-tisíc.

Zároveň však tlačí na guvernérov, aby napriek varovaniam expertov uvoľňovali opatrenia, čo môže viesť k ďalšiemu nárastu nakazených.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michail Mišustin