Pacienti pociťujú nedostatok sestier i ošetrovateľov, systém ich vzdelávania je podľa NKÚ zle manažovaný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sestra
Nedostatok zdravotných sestier má negatívny vplyv na fungovanie nemocníc a na samotnú kvalitu starostlivosti o pacientov. Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Pacienti pociťujú nedostatok zdravotných sestier a ošetrovateľov v nemocniciach aj ambulanciách. Vzdelávacie inštitúcie však nevedia aktívne reagovať na požiadavky nemocníc, viac ako polovica záujemcov o štúdium ostáva pred ich bránami.

Systém vzdelávania zdravotníckych pracovníkov je kompetenčne zle manažovaný a aj preto nereaguje na stratégie súvisiace so zvyšovaním kvality služieb poskytovaných pacientom.

Zodpovedná inštitúcia nie je určená

Do vzdelávacieho procesu sú zapojené viaceré ministerstvá, krajské samosprávy aj zástupcovia zamestnancov. Inštitúcia, ktorá by mala byť jednoznačne zodpovedná za túto verejnú politiku, však nie je určená.

Konštatoval to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR, ktorý preveroval nastavenie systému vzdelávania zdravotníckeho personálu v uplynulých troch rokoch.

Ministerstvo má upraviť stratégie

Národná kontrolná autorita vidí významné riziko v absencii jednotnej metodiky pri výpočte chýbajúcich zdravotníkov či nejasnom cieli, ktorý by z dlhodobého hľadiska odpovedal na otázky súvisiace s počtom stredného zdravotníckeho personálu pre kvalitné slovenské zdravotníctvo.

Aj preto národní kontrolóri odporúčajú poslancom parlamentu, aby zaviazali ministerstvo zdravotníctva upraviť stratégie, prípadne zákony tak, aby spoločnosť poznala merateľné ciele v oblasti modernizácie zdravotníckych zariadení, aby bola garantovaná udržateľnosť zdravotníckeho personálu, a to od vzdelávania až po systém ich odmeňovania.

Situácia je ešte vážnejšia

„Nedostatok zdravotníckych pracovníkov nie je systémovo riešený a je výsledkom nedostatočného manažmentu, ale aj zlého nastavenia kompetencií a zodpovednosti medzi štátnymi či verejnými inštitúciami, ktoré vstupujú do systému odborného vzdelávania zdravotníkov. Úrad už pred rokom poukázal na rizika spojené s nedostatkom všeobecných lekárov pre dospelých a pediatrov. Dnes, na základe záverov z tematickej kontroly upozorňujeme poslancov parlamentu, že v prípade stredného zdravotníckeho personálu je situácia ešte vážnejšia,“ konštatoval podpredseda úradu Ľubomír Andrassy.

Nedostatok sestier a ošetrovateľov pritom pociťujú pacienti v nemocniciach či ambulanciách vo všetkých regiónoch Slovenska. Pre porovnanie, na Slovensku pripadá na tisíc obyvateľov 5,7 sestier, v Nemecku je to 13,9 sestier, Rakúsku 10,4, Česku 8,6 a Maďarsku 6,6 sestier.

Systém je nedostatočný

Záujem o štúdium na kontrolovaných zdravotníckych školách pritom za sledovaného obdobie prevyšoval viac ako dvojnásobne počty žiakov, ktorých školy mohli prijať. Nedostatočné a nevyhovujúce priestory škôl sú jedným z faktorov, ktorý zamedzuje prijať väčší počet žiakov.

„Ak vieme, že nemocnice, ambulantní lekári budú v horizonte nadchádzajúcich desiatich rokov potrebovať viac ako desaťtisíc sestier, tak dnešný systém financovania a riadenia stredného zdravotníckeho školstva je nedostatočný a musí sa zásadne zmeniť,“ dodal Andrassy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úrad