Opatrovateľky sú zneužívané a navádzané k výkonu práce, na ktorú nie sú dostatočne kvalifikované a zaškolené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
opatrovateľka, opatera
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Opatrovateľky sú zneužívané a navádzané k výkonu práce, na ktorú nie sú dostatočne kvalifikované a zaškolené. V tlačovej správe na to upozorňuje Komora opatrovateliek Slovenska (KOS).

Komora pripomienkovala návrh vyhlášky rezortu zdravotníctva, ktorý v praxi umožní sestre indikovať ošetrovateľskú starostlivosť u prijímateľa sociálnej služby. KOS sa obáva toho, že implementácia tohto nástroja do praxe podporí kolotoč nezákonností a rozporov s výkonom ošetrovateľskej činnosti opatrovateľkami v zariadeniach sociálnych služieb.

Zodpovednosť padá na opatrovateľa

Vytvorenie nástroja, ktorý indikuje potrebu ošetrovateľskej starostlivosti u klienta v zariadení, nevyhnutne súvisí s jej kontinuálnym a odborným poskytovaním, pričom zodpovednosť prenáša z lekára na sestru,“ uviedla podpredsedníčka KOS Iveta Ždiľová.

Za problém považuje to, že lekár alebo sestra nemajú komu túto kompetenciu v sociálnom zariadení odovzdať. Cez víkendové alebo sviatočné zmeny pritom pracujú hlavne opatrovateľky, nie odborný zdravotnícky personál.

Príprava opatrovateliek v kurzoch nepostačuje na to, aby boli kvalifikované prijať zodpovednosť za zdravie klientov výkonom ošetrovateľských činností,“ upozorňuje. Absolventmi sú podľa nej najmä ženy bez predchádzajúcich skúseností v zdravotníctve, často vo vyššom veku.

Riziko pre nedostatok pracovníkov

Komora opatrovateliek v spolupráci s o.z. Mosty pomoci zrealizovala prieskum, ktorý preukázal, že na Slovensku vykonávajú ošetrovateľskú činnosť v sociálnych zariadeniach aj opatrovateľky, a nie iba zamestnanci na to zákonom určení.

V dôvere v zamestnávateľa konajú podľa komory nezákonne, čím ohrozujú seba aj zdravie zvereného človeka. Všetko kvôli nedostatku zdravotníckych pracovníkov v sociálnych zariadeniach.

Z interného prieskumu usudzujeme, že asi tretina zamestnancov v sociálnych zariadeniach sú praktické sestry, zdravotnícki asistenti a sanitári, ktorí však pracujú na pozíciách opatrovateliek,“ tvrdí Ždiľová. Zákon to podľa nej umožňuje a sociálne zariadenie, ak nie je zároveň poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, iného zamestnanca ani prijať nemôže.

Zdravotník na pozícii opatrovateľa takto prestáva byť zdravotníckym pracovníkom, lebo sociálne zariadenie nie je poskytovateľom zdravotníckej starostlivosti,“ dodala podpredsedníčka KOS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie KOS Komora opatrovateliek Slovenska