Priemerný vek lekárov - špecialistov v Žilinskom kraji neustále rastie. Viac než 30 percent je starších ako 60 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V špecializovaných ambulanciách na území Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) neustále rastie priemerný vek lekárov. Ako uviedla hovorkyňa ŽSK Eva Lacová, vo viacerých odboroch počet zmluvných lekárov starších ako 60 rokov presahuje 30-percentný podiel.

Tlak na špecializované ambulancie

„V urológii je napríklad z celkového počtu 15 zmluvných lekárov 47 percent vo veku nad 60 rokov. Podobne je to medzi kardiológmi, kde zo 17 zmluvných lekárov je 41 percent starších ako 60 rokov,“ priblížila Lacová.

Na súčasne prevádzkované špecializované ambulancie je tak vyvíjaný veľký tlak, ktorý v mnohých prípadoch presahuje únosné pracovné zaťaženie lekárov.

„Riešením problému nedostatku lekárov sa intenzívne a dlhodobo zaoberáme, snažíme sa motivovať a finančne podporiť mladých lekárov podporným programom na stabilizáciu lekárov v Žilinskom kraji,“ poznamenala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Investovaných 1,2 milióna eur

Podotkla, že kraj od roku 2018 do stabilizačných programov investoval 1,2 milióna eur.

„Rovnako tak intenzívne rokujeme so všetkými nemocnicami o výchove špecialistov, ktoré sú jediným subjektom, ktorý môže vyvzdelať lekára v špecializovanej činnosti na odborných oddeleniach. Opakovane upozorňujeme ministerstvo zdravotníctva na potrebu legislatívnych zmien a rovnako zdravotné poisťovne, ktorých prioritou by malo byť zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov a majú možnosť nastavenia motivačných programov prostredníctvom platieb za výkony z vybraného zdravotného poistenia,“ dodala Jurinová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erika JurinováEva Lacová