Nebezpečný mikrospánok za volantom, prečo vzniká a ako s ním bojovať?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nebezpečný mikrospánok za volantom, prečo vzniká a ako s ním bojovať?
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Na internete sa nachádza plno „zaručených“ rád, ako sa vyhnúť mikrospánku. Energetické nápoje, káva, žuvanie žuvačky, počúvanie hudby, rozprávanie sa so spolujazdcom, hlboký nádych a výdych a podobne. Tieto rady však môžu vyriešiť len dočasné odsunutie problémov so zaspávaním za volantom a nie vždy sú efektívne. Neriešia problémy s mikrospánkom z dlhodobého hľadiska.

Čo je to mikrospánok?

Mikrospánok je úplná strata vedomia na jednu a viac sekúnd, kedy človek stratí kontrolu nad svojim okolím a zaspí. Vzniká pri monotónnej činnosti, napr. jazde autom. Pri jazde motorovým vozidlom je tento stav veľmi nebezpečný, pretože vodič prestane kontrolovať svoje vozidlo a aj okolie – cestu, iné autá, rôzne prekážky a môže ohrozovať seba a ostatných účastníkov cestnej premávky. Človek sediaci za volantom môže a nemusí pociťovať únavu. Mikrospánok sa dostaví v zlomku sekundy, hovoríme mu imperatívny spánok (rozkazovačný). Človek stráca kontrolu a nie je schopný konať. Jednoducho sa mu oči zatvoria a zaspí.

Čo je príčinou mikrospánku?

Príčinou mikrospánku môže byť spánkové apnoe, chrápanie, dlhodobý deficit spánku. Ak ide o spánkové apnoe, títo ľudia okrem chrápania majú apnoické pauzy, čo sú prestávky v dýchaní počas noci. Takýto človek v dôsledku nedostatočného dýchania nemá dostatok vzduchu, a teda ani kyslíka. Keďže sa tieto stavy opakujú každú noc, organizmus je dlhodobo nedostatočne okysličený a trpí tým hlavne nervová sústava, naše kognitívne schopnosti. Aj keď človek spí sedem, osem alebo aj deväť hodín, na druhý deň ráno nemá pocit dostatočného oddychu a osvieženia po spánku. V dôsledku nedostatočného okysličenia sa spiaci človek vystavuje zvýšenému riziku srdcovo-cievnych chorôb, hlavne vysokému krvnému tlaku, arytmii, a tiež cukrovke.

Ako riešiť problémy s mikrospánkom?

Ak máte vo svojom okolí človeka, ktorý je unavený, máva mikrospánky a pritom chrápe, je potrebné vyšetrenie v spánkovom laboratóriu. Polysomnografia je vyšetrenie, ktoré sníma základné životné funkcie u človeka počas 6-8 hodín spánku a to najmä dýchanie, srdcovo-cievny systém, okysličenie krvi, chrápanie, činnosť svalov, činnosť nervovej sústavy a kvalitu spánku. Spracovaním získaných parametrov v spánkovom laboratóriu sa určí závažnosť stavu a odporučí sa ďalšie riešenie tohto problému. V prípade závažného spánkového apnoe je efektívna liečba pomocou pretlakovej terapie, ktorou organizmus získa dostatočný prísun vzduchu, a teda aj kyslíka, stabilizujú sa zdravotné problémy a únava počas dňa zmizne. Takáto liečba zabezpečuje ľuďom zlepšenie kvality života.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať