Návrh o práve maloletého pacienta na sprievod v nemocnici mal nedostatky, tvrdia poslanci OĽaNO (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eva Horváthová
Zdroj: FB, reprofoto: www.facebook.com

Návrh poslankyne Národnej rady SR z klubu Sloboda a Solidarita (SaS) Vladimíry Marcinkovej na uzákonenie práva maloletého pacienta na sprievod pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti mal podľa poslankyne z klubu OĽaNO Evy Horváthovej viacero nedostatkov.

Ako uviedla na tlačovej besede, návrh nebol ľahko aplikovateľný do praxe. Poslankyňa Marcinková pritom svoj legislatívny návrh stiahla z rokovania parlamentu práve po tom, ako plénum k jej novele zákona schválilo pozmeňujúci návrh od poslancov za hnutie OĽaNO.

Podľa Horváthovej mal nedostatky

Návrh nezahŕňa situácie, ktoré by mohli ohroziť zdravotnú starostlivosť, pokiaľ by bol prítomný väčší počet osôb,“ tvrdí poslankyňa Horváthová k návrhu od poslankyne Marcinkovej.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Veľký problém vidí aj v zabezpečení personálnych a priestorových možností. Poslankyňa Marcinková k návrhu uvádzala nulové finančné náklady, čo podľa poslankyne za hnutie OĽaNO nie je možné.

Ak chcete takúto nepretržitú 24-hodinovú prítomnosť sprevádzajúcich osôb zabezpečiť, musíte nevyhnutne zmeniť štruktúru oddelení, kde sa sprevádzajúce osoby budú môcť vyskytovať, pričom predkladatelia sami priznali, že údajne v rozpočte mali vyčlenenú určitú sumu peňazí na prestavbu týchto oddelení, čím si sami protirečia,“ upozornila Horváthová.

Poslankyňa za hnutie OĽaNO spomenula aj rôzne výnimky ako týrané dieťa, nesúhlas dieťaťa, alebo osobitné diagnózy, pri ktorých je potrebné posúdiť, či je vhodné, aby bol rodič prítomný.

Marcinkovej návrh

Menej obmedzujúci návrh poslankyne Marcinkovej priznával právo ošetrujúcemu lekárovi obmedziť prítomnosť sprevádzajúcej osoby v nevyhnutnej miere a na nevyhnutný čas, ak by bola nezlučiteľná s povahou poskytovaného zdravotného výkonu.

Podľa pozmeňujúceho návrhu od poslancov za hnutie OĽaNO, ktorý ešte pred stiahnutím novely zákona schválil parlament, malo mať maloleté dieťa právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby len vtedy, ak prítomnosť tejto osoby nenaruší poskytovanie zdravotnej starostlivosti alebo ak neexistujú iné závažné dôvody na odopretie prítomnosti sprevádzajúcej osoby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva HorváthováVladimíra Marcinková
Firmy a inštitúcie Národná rada SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita