Na Slovensku je epidémia respiračných ochorení a chrípky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teplomer_lieky.jpg
Foto: Pixabay.com

Lekári v 7. kalendárnom týždni zaznamenali aj jedno úmrtie na respiračné ochorenie SARI

Na celom území Slovenskej republiky je epidémia akútnych respiračných ochorení (ARO), chrípky a chrípke podobných ochorení (CHPO). Lekári tento týždeň zaznamenali 112 818 chorých na ARO, 21 735 chorých na CHPO a jedno úmrtie na akútne respiračné ochorenie SARI. Agentúru SITA o tom informoval hlavný hygienik Ján Mikas.

Lekári v 7. kalendárnom týždni zaznamenali 112 818 akútnych respiračných ochorení a chorobnosť oproti predchádzajúcemu týždňu vzrástla o 10,2 percenta. Najviac chorých bolo v Bratislavskom kraji, najmenej v Banskobystrickom.

Najčastejšie postihli respiračné ochorenia deti do päť rokov. Komplikácie zaznamenali v 2 882 prípadoch, medzi najčastejšie komplikácie patrili zápaly prínosových dutín (1 647), zápaly pľúc (631) a zápaly stredného ucha (604).

Chorobnosť na chrípku stúpla o 12,3%

Lekári nahlásili aj 21 735 chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 19,3 percenta z celkového počtu hlásených ARO.

V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť stúpla o 12,3 percenta. Najviac chorých bolo v Nitrianskom kraji, najmenej v Košickom kraji. Najviac chorých na chrípku bolo vo vekovej skupine 15- až 19-ročných.

V šiestom kalendárnom týždni zatvorili 157 materských škôl a 198 základných škôl. Vyučovanie prerušili aj v 13 spojených materských a základných školách. Pre vysoký počet chorých sa neučilo ani v 42 stredných školách.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať