Na rakovinu močového mechúra ochorejú ročne stovky Slovákov, na Slovensko už preniká inovatívna liečba

Rakovina močového mechúra
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Približne štvrtina pacientov si nájde v moči krv, no aj tak mnohí váhajú s návštevou lekára. Príznaky totiž mylne považujú za infekciu močových ciest. Na rakovinu močového mechúra ochorie ročne viac ako 800 Slovákov. Hoci postihuje mužov i ženy, ide predovšetkým o mužské onkologické ochorenie. Informovala o tom organizácia Nie rakovine.

Keď sa objavia ťažkosti pri močení alebo je v moči krv, je to jasný dôvod na lekárske vyšetrenie. Podobné ťažkosti môže vyvolať aj zápal močových ciest, no kultivácia moču a antibiotická liečba taký problém rýchlo vyriešia.

Prvé príznaky netreba podceňovať

Cesta pacienta by teda pri prvých príznakoch mala smerovať k všeobecnému lekárovi. Ak sa problémy nevyriešia, je potrebné vyhľadať urológa, ktorý vykoná diagnostické vyšetrenia. A ak sa potvrdí diagnóza rakoviny močového mechúra, ďalší postup závisí od štádia ochorenia.

„Tzv. povrchový karcinóm, ktorý sa nachádza len na výstelke mechúra, lieči urológ tzv. transuretrálnou resekciou. V prípade nádoru, ktorý recidivuje, sa do mechúra podáva imunoterapia. Ak ide o nádor, ktorý prerastá hlbšie do steny mechúra cez jeho vnútornú svalovinu (invazívny karcinóm), je nutné podanie chemoterapie s následným odstránením močového mechúra a priľahlých lymfatických uzlín,“ hovorí klinický onkológ Michal Chovanec z Národného onkologického ústavu. Dôležitá je úzka spolupráca urológa a onkológa

Liečba imunoterapiou

„Chemoterapiou dokážeme navodiť zmenšenie nádoru a metastáz asi u 50 % pacientov. Efekt však býva dočasný a spravidla trvá niekoľko mesiacov. Každá ďalšia aktivácia ochorenia je odolnejšia voči chemoterapii a liečebné možnosti sú tu obmedzené,“ uviedol Chovanec.

Na Slovensko už podľa neho preniká inovatívna liečba imunoterapiou, ktorá stimuluje naše vlastné biele krvinky v boji proti rakovine.

Poisťovne liečbu zatiaľ neuhrádzajú

„Napríklad udržiavacia imunoterapia po efektívnej liečbe chemoterapiou niektorým pacientom predĺži život o mesiace aj roky. Prichádzajú aj inovatívne konjugáty, kde je liečivo pripravené ako protilátka, ktorá vyhľadá nádorovú bunku a doručí k nej molekulu chemoterapie. Takéto inovatívne lieky sú podľa štúdií účinné a zdá sa, že v budúcnosti ich budeme kombinovať s imunoterapiou pre silnejší efekt. Pre takúto liečbu však na Slovensku zatiaľ neexistuje kategorizácia pre úhradu poisťovňami,“ uzavrel Chovanec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NOÚ Národný onkologický ústav