Štát chce postaviť druhý ústav pre páchateľov s duševným ochorením, pôjde na to cez 27 miliónov eur

JUSTÍCIA: Otvorili Detenčny ústav v Hronovciach
Izba pre klienta novootvoreného Detenčného ústavu v Hronovciach. Hronovce, 22. december 2022. Foto: archívne, SITA/Martin Havran.
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku má pribudnúť druhý detenčný ústav. Po detenčnom ústave v Hronovciach v Levickom okrese chce štát postaviť detenčný ústav v Kremnici.

Hodnota zákazky

Ministerstvo zdravotníctva SR už vyhlásilo verejné obstarávanie na vypracovanie realizačnej projektovej dokumentácie a následnú výstavbu takéhoto ústavu v areáli Psychiatrickej nemocnice v Kremnici.

Podľa oznámenia zverejneného vo Vestníku verejného obstarávania by predpokladaná hodnota zákazky mala dosiahnuť takmer 27,6 milióna eur. Lehota na predkladanie ponúk trvá do 11. decembra tohto roka.

Zariadenie bude slúžiť na výkon ochranného opatrenia „detencia“ pre páchateľov s potrebou osobitného liečebného režimu. Detenčný ústav má stáť v blízkosti psychiatrickej nemocnice Prof. Matulaya.

Vytvorené kapacity pre 75 klientov

V ústave má pracovať 90 zdravotníckych pracovníkov a 79 príslušníkov zboru väzenskej a justičnej stráže v štvorzmennej prevádzke.

Podobne ako v Hronovciach budú aj v Kremnici vytvorené kapacity pre 75 klientov. Detenčný ústav je zariadenie so strážením najvyššieho stupňa aj pre páchateľov trestných činov, ktorí majú duševné ochorenie a sú nebezpeční pre seba a spoločnosť.

Ako informovali pri otvorení ústavu v Hronovciach zástupcovia ministerstva zdravotníctva a ministerstva spravodlivosti, vznik týchto zariadení predstavuje odpoveď na dlhodobý problém slovenskej justície i zdravotníctva – ako humánne a bezpečne pristupovať k duševne chorým pacientom, ktorí sú nebezpeční pre svoje okolie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR