Molnupiravir už začala posudzovať EMA, odporúčania pre Úniu vraj poskytne čo najrýchlejšie

Molnupiravir, COVID, koronavírus, liek
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Európska lieková agentúra (EMA) začala v pondelok schvaľovací proces antivirotika proti koronavírusu od spoločnosti Merck Sharp & Dohme (MSD). Výsledok môže slúžiť ako podklad pre rozhodnutia členských štátov Európskej únie (EÚ), ktoré chcú liečivo používať ešte pred jeho schválením.

Agentúra so sídlom v Amsterdame uviedla, že odporúčania pre celú EÚ chce poskytnúť v „čo najkratšom čase, aby pomohla vnútroštátnym orgánom rozhodnúť o možnom skoršom používaní lieku, napríklad v podmienkach núdzového použitia“.

Liek zatiaľ schválila len jedna krajina

Antivirotikum od firmy MSD minulý týždeň podmienečne schválila Veľká Británia ako prvá krajina na svete. Tabletka pod označením molnupiravir je prvým prípravkom, ktorý úspešne lieči ochorenie COVID-19.

Liek je určený pre dospelých pozitívne testovaných ľudí s aspoň jedným rizikovým faktorom pre vznik závažného ochorenia, akým je napríklad obezita alebo choroba srdca. Tabletku majú používať ľudia s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 v domácom prostredí dvakrát denne počas piatich dní.

O registráciu požiadali aj americký FDA

Koncom októbra firma MSD požiadala o schválenie tabletky Európsku liekovú agentúru (EMA), ktorá začala zrýchlený registračný proces. Zo žiadosťou o registráciu lieku sa farmaceutická firma minulý mesiac obrátila aj na americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA).

Podľa spoločnosti tabletka o polovicu znížila počet hospitalizácií a úmrtí u ľudí, ktorí boli infikovaní koronavírusom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraEU Európska úniaFDA Úrad pre kontrolu potravín a liečivMSD