Ľudia v levickom okrese budú aj cez sviatky bez pohotovosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Steto
Foto: Freepik.com

Pohotovosť v Leviciach zrušili k 1. decembru, dôvodom bol nezáujem lekárov o služby. Pacientom pomôžu v nemocnici.

Ľudia žijúci v okrese Levice budú aj počas nadchádzajúcich sviatkov bez pohotovosti. V Nemocnici Levice ju zrušili k 1. decembru. Dôvodom bol nezáujem lekárov o služby.

Nová legislatíva totiž stanovila, že lekári môžu slúžiť na pohotovosti na základe dobrovoľnosti. Keďže dobrovoľníci sa nenašli, lekárka, ktorá pohotovostnú ambulanciu prevádzkovala, ju zatvorila.

Nový prevádzkovateľ v najväčšom okrese na Slovensku zatiaľ nie je určený.

Nitriansky samosprávny kraj hovorí, že situáciu rieši.

„V snahe zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť v čase ambulantnej pohotovostnej služby som vyvinul maximálne úsilie a inicioval viaceré rokovania s novým vedením mesta, lekármi a vedením nemocnice v Leviciach,“ uviedol lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomír Ševčík.

Pomoc nájdu v nemocnici

Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo výberové konanie na pevný bod ambulantnej pohotovostnej služby pohotovosti v Leviciach.

„Do vydania poverenia ministerstva zdravotníctva pre organizovanie tejto služby Nemocnicou Levice ju bude plnohodnotne zabezpečovať nemocnica v rámci ústavnej pohotovostnej služby,“ hovorí Ševčík.

Pacienti môžu navštíviť urgentný príjem. Najbližšie pohotovostné ambulancie sú v Zlatých Moravciach, v Nitre a v Nových Zámkoch.

Kraj službu sabotoval, tvrdí SaS

Chýbajúcu pohotovosť v Leviciach kritizovala strana Sloboda a solidarita (SaS).

„Nitriansky samosprávny kraj miesto toho, aby bol organizátorovi pohotovosti nápomocný pri organizovaní lekárov, túto službu sabotoval. Svoj veľký podiel zodpovednosti má však aj Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré ukončilo prevádzku levickej pohotovosti v rozpore so zákonom a bez zabezpečenia ďalšieho organizátora pohotovosti,“ tvrdí strana v tlačovej správe.

Liberáli zároveň vyzývajú ministerstvo zdravotníctva a kraj, aby si uvedomili vážnosť situácie a bezodkladne zabezpečili fungovanie pohotovosti v okrese Levice.

Krajský lekár reagoval slovami, že politika do vzťahu lekár – pacient nepatrí.

„Zľahčovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti, vnášať medzi pacientov neistotu a pochybnosti tým, že v okrese Levice nebude zabezpečená dostupná a kvalitná zdravotná starostlivosť, je vrcholne nezodpovedné,“ myslí si Ševčík.

Podobná situácia bola aj v Šali

Obdobnú situáciu s nedostatkom lekárov, ktorí by boli ochotní súžiť na pohotovosti, riešil kraj nedávno aj v Šali.

Lekári, ktorí slúžia dobrovoľne, sa obrátili na kraj s tým, aby boli do rozpisu služieb zaraďovaní aj „nedobrovoľníci“. Krajský lekár reagoval, že to urobiť nemôže, pretože by konal protiprávne.

Hlavným problémom podľa neho je, že v kraji, ale aj na Slovensku, chýbajú lekári.

„Malý počet lekárov v aktívnom veku v pomere k pracujúcim lekárom – dôchodcom signalizuje aj do budúcnosti možné problémy pri zabezpečovaní ambulantnej pohotovostnej služby,“ poukázal Ševčík.

Podľa neho treba k tejto otázke pristupovať zodpovedne a citlivo, pretože niektorí lekári, najmä vo vyššom veku, majú vlastné zdravotné problémy a sú fyzicky a psychicky preťažení.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie APS Ambulantná pohotovostná službaNemocnica LeviceSaS Sloboda a Solidarita