Liek Duodopa bude hradený z verejného zdravotného poistenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Recept_lekar.jpg
Foto: Pixabay.com

Rozhodnutie kategorizačnej komisie vstúpi do platnosti 1. júla 2018, dovtedy budú mať liek bez doplatku všetci pacienti, ktorí sa už týmto liekom liečia a užívajú ho.

Pacienti s Parkinsonovou chorobou budú mať prístup k lieku, ktorý bol od roku 2009 iba v režime takzvaných výnimiek. Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, liek Duodopa bude hradený z verejného zdravotného poistenia.

„Ide o prvý liek, ktorý bol posudzovaný podľa novej legislatívy. Prioritou ministerstva zdravotníctva aj naďalej zostáva, aby sa zdroje z verejného zdravotného poistenia používali férovo a efektívne pre všetkých a pacienti nemuseli byť odkázaní na rozhodnutie poisťovne, či výnimku schváli alebo nie,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Členovia kategorizačnej komisie pre lieky konštatovali, že na základe novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov daný liek spĺňa všetky zákonné podmienky pre zaradenie do kategorizačného zoznamu.

Rozhodla závažnosť a výskyt

Pre kategorizačnú komisiu bola podľa ministerstva rozhodujúca závažnosť ochorenia a jeho výskyt v populácii.

Rozhodnutie kategorizačnej komisie vstúpi do platnosti 1. júla 2018, dovtedy budú mať liek bez doplatku všetci pacienti, ktorí sa už týmto liekom liečia a užívajú ho.

„Tento krok vnímame pozitívne, pretože ide o liečbu, ktorá je pre pacientov prínosná. Vďaka nej sa im výrazne zvýšila kvalita života, sú oveľa samostatnejší, čo odbremenilo najmä ich rodiny. Pre mnohých pacientov s touto diagnózou je iný typ liečby nevyhovujúci a jedinou terapeutickou možnosťou je práve tento liek,“ zdôraznila predsedníčka OZ Spoločnosť Parkinson Slovensko Katarína Felixová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať