Lengvarského ministerstvo predstavilo zmeny v prerozdeľovacom mechanizme zdravotným poisťovniam, návrh počíta s vydávaním indexov rizika

Lengvarský
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo predbežné informácie o viacerých pripravovaných vyhláškach, ktorými ustanoví podrobnosti upraveného prerozdeľovacieho mechanizmu.

Zmena systému prerozdeľovania peňazí z poistného medzi zdravotnými poisťovňami je súčasťou navrhovanej novely zákona o zdravotnom poistení.

Vydávanie indexov rizika

Podľa tejto novely rezort zdravotníctva vypracuje vyhlášku o kritériách zoznamu jednotlivých nákladových skupín. Vyhlášku o zaraďovaní poistencov do farmaceuticko-nákladových skupín je potrebné novelizovať, aby zohľadňovala osobitné pravidlá pre poistencov do 18 rokov.

Ako uvádza rezort, návrh novelizovanej vyhlášky umožní vydať indexy rizika nákladov na rok 2023 už podľa nových podmienok.

Rezort predbežne informoval aj o vypracovaní vyhlášky, ktorou stanoví index rizika nákladov na zdravotnú starostlivosť na rok 2023. Ten sa prvýkrát použije v marci 2023 pri mesačnom prerozdeľovaní poistného za mesiac január 2023.

Zoznam nákladových skupín

„Transparentnosť a objektivita však sú zaručené, pokiaľ sú zdravotným poisťovniam, pre ktoré sú indexy rizika nákladov primárne určené, známe postupy ich výpočtu, preto v súvislosti s prípravou indexov rizika nákladov na rok 2023 prebieha intenzívna spolupráca so zdravotnými poisťovňami, ako aj ich oboznamovanie s výsledkom výpočtov,“ zdôraznilo ministerstvo.

Návrh ďalšej vyhlášky ministerstva zdravotníctva, ktorou sa ustanovuje zoznam farmaceuticko-nákladových skupín na rok 2023, obsahuje číslo, kód, názov a ďalšie charakteristiky jednotlivých skupín.

Nový zoznam sa prvýkrát použije v marci 2023 pri mesačnom prerozdeľovaní poistného za mesiac január 2023. Verejnosť môže posielať podnety k navrhovaným vyhláškam do 16. septembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR