Väčšina navrhovaných zmien v zákone o zdravotných poisťovniach je podľa ÚDZS zrozumiteľná, potrebných ale niekoľko úprav

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dokumenty, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Väčšina zmien v návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach je zrozumiteľná a mienená vo verejnom záujme. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) považuje z hľadiska svojej pôsobnosti za potrebné upraviť podmienky prepoisťovacej kampane, spoplatniť podávanie podnetov, zverejňovať kandidátov do funkcií zdravotných poisťovní na webe úradu či vypustiť povoľovaciu kompetenciu úradu pre oblasť záchrannej zdravotnej služby.

Optimálny hospodársky výsledok zdravotnej poisťovne úrad považuje za legitímnu požiadavku a navrhuje určiť kritériá kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. V stanovisku ÚDZS k návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach z dielne ministerstva zdravotníctva to uviedla hovorkyňa úradu Monika Hudecová.

Žiadosť o prešetrenie 

ÚDZS navrhuje, aby sa pri prepoisťovaní do inej zdravotnej poisťovne nepodieľali osoby, ktoré pracujú pre viacero zdravotných poisťovní súčasne alebo študenti či dôchodcovia na základe dohody. Garanciou kvalifikovaných a pravdivých informácií by mala byť komunikácia s riadnym zamestnancom zdravotnej poisťovne.

Spoplatnenie podania podnetu úrad charakterizuje ako kauciu, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie pacienta a znížiť zaťaženie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti neopodstatnenými podnetmi. Tých je podľa úradu viac ako 80 percent. ÚDZS poplatok 66 eur podávateľovi vráti, ak podnet vyhodnotí ako opodstatnený.

„Ide teda o kauciu,“ odôvodnil ÚDZS a zdôraznil, že platná legislatíva umožňuje pacientom žiadať o prešetrenie aj situácie, ktoré sa nejavia ako spravodlivé alebo dôvodné a majú až charakter zneužívania práva.

Vypustenie povoľovacej činnosti

S cieľom čo najobjektívnejšie posúdiť dôveryhodnosť kandidátov do funkcií zdravotnej poisťovne úrad chce preskúmavať informácie o nich z informačných systémov verejnej správy, ako aj od verejnosti. Preto navrhuje zverejňovať údaje o kandidátoch na svojom webe.

„Čím sa verejnosti umožní, aby mohla úradu poskytnúť informácie, ktoré by mohli zakladať pochybnosti o dôveryhodnosti dotknutej osoby,“ uvádza ÚDZS v stanovisku.

Ďalej úrad žiada vypustiť povoľovaciu činnosť zo svojich kompetencií vo vzťahu k záchrannej zdravotnej službe. Odôvodňuje to konfliktom s kontrolnou a dohľadovou činnosťou u týchto poskytovateľov.

Merateľné kritériá kvality

Ako ďalej vyplýva zo stanoviska ÚDZS, optimálny výsledok hospodárenia by sa mal odvíjať od predpísaného poistného, pri požiadavke minimálnej kapitálovej vybavenosti. Úrad navrhuje merateľné kritériá kvality, akými sú zabezpečenie čakacích lehôt, dostupnosť ambulantných či špecializovaných lekárov minimálne v rozsahu verejnej minimálnej siete.

K navrhovaným kritériám kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti úrad navrhuje pridať aj zvýšenie výdavkov na preventívnu zdravotnú starostlivosť aspoň na úroveň priemeru krajín .

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Monika Hudecová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou