Koronavírus sa objavil v Česku, nakazení sú traja ľudia

Koronavírus, Praha
Foto: SITA / AP
  • aktualizované 1. marca 18:01

V Českej republike sú traja ľudia nakazení novým koronavírusom. Informuje o tom stránka České televize.

Dvaja ležia v pražskej Nemocnici Na Bulovce, jeden je v nemocnici v Ústí nad Labem. Potvrdil to minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

Prvé testy vyšli pozitívne v českom národnom referenčnom laboratóriu. V súčasnosti sa čaká na potvrdenie výsledkov z nemeckého laboratória.

Všetky tri prípady prišli z Talianska

Podľa Vojtěcha priebeh ochorení troch ľudí nie je závažný. Jeden prípad Na Bulovce je 68-ročný muž, ktorý sa vrátil z Talianska.

Po návrate bol v domácej karanténe s tým, že u jedného talianskeho kolegu na univerzite sa potvrdil Covid-19,“ dodal Vojtěch.

Podľa hlavnej hygieničky Evy Gottvaldovej muž žije sám s manželkou a s nikým iným sa nestýkali. Mužovi totiž bolo zle a predpokladali, že by mohol mať Covid-19.

Covid-19 sa zatiaľ nepotvrdil u Ekvádorčanky

Druhým prípadom je 21-ročná Američanka, ktorá študuje v Miláne. „Do Prahy prišla ako turistka. Zhoršil sa jej zdravotný stav, najprv bola vyšetrená na urgentnom príjme [nemocnice] v Motole. … Všetci zdravotníci mali ochranné pomôcky, takže riziko nákazy v Motole bolo minimalizované,“ priblížil Vojtěch.

Američanka cestovala s priateľkou z Ekvádoru, ktorá má podobné symptómy, ale jej testy boli zatiaľ negatívne. Zopakujú ich v pondelok.

Tretí prípad je v Masarykovej nemocnici v Ústí nad Labem. Pacientom je 44-ročný Čech, ktorý bol na lyžovačke v severnej časti Benátska. „Cestoval autom so svojou rodinou, s manželkou a štyrmi deťmi. Všetci sú v domácej karanténe, ale bez príznakov,“ dodal minister.

V Ústí nad Labem je v domácej karanténe desať ľudí bez spojitosti s už chorým pacientom.

Žiaden z pacientov nemá ťažkú formu ochorenia

Primárka kliniky infekčných ochorení v Nemocnici Na Bulovce Hana Roháčová v ČT potvrdila, že stav oboch pacientov v jej starostlivosti je dobrý. Nevyžadujú kyslíkovú terapiu, nemajú vysokú horúčku.

Nemáme dôvod sa domnievať, že by sa ich zdravotný stav vyvinul do ťažšej formy,“ dodala Roháčová.

Zasadne bezpečnostná rada, premiér varuje pred panikou

V pondelok by pre koronavírus mala zasadnúť česká bezpečnostná rada, informuje portál iDnes. Premiér Andrej Babiš v rozhovore pre ČT odporučil občanom ČR, aby necestovali do Talianska.

Dodal však, že je to jeho osobné odporúčanie, nie oficiálny postoj bezpečnostnej rady. Napriek tomu ju v pondelok vyzve, aby vydala odporúčanie necestovať do Talianska.

Premiér zároveň vyzval obyvateľov, aby nepodliehali panike a nevykupovali potraviny. Ako upozornil, nehrozí prerušenie zásobovania. „Buďme rozumní,“ zdôraznil Babiš.

Hranice nezatvoria, nemalo by to zmysel

Hranice ČR sa zatvárať nebudú a ani na nich nezavedú kontrolné opatrenia. „Ani by sme pravdepodobne pri kontrolách nič nezistili. U tých ľudí sa klinické príznaky objavili až v Českej republike,“ odôvodnil minister Vojtěch.

Ani na opatreniach v ČR sa nič nemení, neplánujú sa ani uzatvárať niektoré lokality, informoval námestník ministra Roman Prymula. „Dúfam, že sa nebudeme správať inak, než sme sa správali,“ dodal.

Ľudia by si podľa neho mali najmä umývať ruky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam VojtěchAndrej BabišEva GottvaldováHana RoháčováRoman Prymula
Firmy a inštitúcie Nemocnice Na Bulovce