Koľko stojí liečba Covid-19 na Slovensku? Spýtali sme sa poisťovní, aké sumy si účtovali nemocnice

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, nemocnica, Brescia
Foto: ilustračné, Claudio Furlan/LaPresse via AP.

Hospitalizácia a liečba ťažkých prípadov s ochorením Covid-19 môže stáť viac než desaťtisíc eur na jedného pacienta. Vyplýva to z odpovedí, ktoré nám zaslali slovenské zdravotné poisťovne.

Naše náklady na liečbu 662 pacientov s ochorením Covid-19 predstavujú takmer 120-tisíc eur, pričom najvyššie náklady na liečbu jedného pacienta boli viac ako 11-tisíc eur,“ informoval Matej Štepianský, PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera.

Liečba v nemocnici stojí tisíce eur

Poisťovňa aktuálne eviduje viac než 40 poistencov, ktorí boli hospitalizovaní pre Covid-19, pričom celkové náklady na ich liečbu dosiahli 100-tisíc eur. Priemerné náklady na jedného hospitalizovaného poistenca s koronavírusom sa podľa Štepianského vyšplhali na 2 300 eur a maximálne náklady presiahli 10 800 eur.

Podľa hovorkyne zdravotnej poisťovne Union Beáty Dupaľovej Ksenzsighovej sa náklady na liečených pacientov rôznia vzhľadom na individuálny priebeh ochorenia. V prípade ťažko chorého pacienta s potrebou hospitalizácie a pľúcnej ventilácie by náklady na liečbu mohli prekročiť sumu 10 600 eur.

Hospitalizáciu 49 pacientov s Covid-19 vyčíslila Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) na viac ako 103-tisíc eur. Z jej údajov vyplýva, že od marca do júna 2020 zároveň vykázali poskytovatelia ambulantnej zdravotnej starostlivosti VšZP výkony súvisiace s liečbou Covid-19 za vyše 76-tisíc eur. Suma sa týkala 1 440 poistencov.

Koľko stáli lieky?

Za lieky na potláčanie symptómov koronavírusu zaplatila VšZP v uvedenom období  od marca do júna viac ako 1 500 eur a potrebovalo ich 48 poistencov,“ doplnila Zuzana Štukovská z referátu komunikácie VšZP.

Ako spresnila, „do nákladov za liečbu ochorenia Covid-19 je potrebné započítať aj výkony, ktoré súvisia s vyšetrenými pacientmi s podozrením na infikovanie týmto ochorením.“ Od marca do mája 2020 bolo v ambulanciách lekárov vyšetrených 72-tisíc poistencov VšZP s podozrením na ochorenie Covid-19, za ktorých zdravotná poisťovňa v sledovanom období uhradila viac ako 1,69 milióna eur.

Najvyššou položkou sú hospitalizácie

Najvyššiu položku pri pacientoch s podozrením na infekciu Covid-19 predstavovali hospitalizácie. Za výkony v nemocniciach poskytnuté 256 poistencom s podozrením na ochorenia VšZP uhradila vyše 277-tisíc eur. Celkové náklady na výkony pre pacientov s diagnózou Covid-19 dosiahli v sledovanom období (marec – jún 2020) sumu 1,97 milióna eur,“ dodala Štukovská.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Beáta Dupaľová KsenzsighováMatej ŠtepianskýZuzana Štukovská
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa