Koľko ľudí sa musí nakaziť koronavírusom na vznik kolektívnej imunity? WHO zverejnila svoj odhad

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruska, ulica, koronavirus
Foto: ilustračné, Getty Images

Hlavná vedkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) odhaduje, že približne 50 až 60 percent populácie by muselo byť imúnnej voči koronavírusu, aby vznikol efekt „kolektívnej imunity“. Kolektívnu imunitu sa väčšinou podarí docieliť prostredníctvom očkovania a vzniká vtedy, keď je väčšina populácie odolná voči ochoreniu a blokuje tak jeho ďalšie šírenie.

Štúdie z niektorých krajín tvrdo zasiahnutých pandémiou ukázali, že protilátky má aktuálne približne päť až desať percent ľudí, hoci v niektorých štátoch je to až 20 percent, uviedla v piatok expertka WHO Soumya Swaminathanová. “Tým, že krajiny prechádzajú vlnami nákazy, si ľudia vytvoria protilátky a budú snáď nejakú dobu imúnni, takže budú tiež pôsobiť ako bariéry a spomaľovať šírenie vírusu,“ povedala lekárka.

Poukázala však tiež na to, že dosiahnutie tohto efektu prostredníctvom očkovania je oveľa bezpečnejšie, ako nechať vírus voľne sa šíriť medzi obyvateľstvom, ako tomu bolo na začiatku pandémie napríklad v prípade Veľkej Británie. Vtedy je potrebných niekoľko vĺn nákazy a sprevádza ich vysoká úmrtnosť, akú tam pozorujeme dnes, uviedla Swaminathanová.

Viac o téme: Koronavírus

Iní experti dokonca odhadujú, že pre vznik efektu kolektívnej imunity by si potrebovalo vytvoriť protilátky 70 až 80 percent populácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia